Wysokość opłat za korzystanie z opieki i wychowania przedszkolnego w wymiarze przekraczającym bezpłatne 5 godzin dziennie nie może być wyższa niż 1 zł za każdą godzinę. Do niedawna sporne było natomiast, czy dyrektor przedszkola powinien pobierać opłaty za dodatkowe godziny, jeżeli dziecko mimo wcześniejszej deklaracji rodziców, z jakiś powodów nie uczestniczyło w zajęciach i nie korzystało z opieki.
Dyrektor przedszkola pobiera opłaty tylko za faktyczne godziny
Dyrektor przedszkola nie może pobierać opłat za deklarowane godziny pobytu dzieci w placówce. Opłaty za godziny wykraczające poza 5 godzin dziennie są pobierane tylko wówczas, gdy dziecko faktycznie pozostawało pod opieką nauczycieli. Dyrektor przedszkola powinien także pamiętać, że ustawa o systemie oświaty nie pozwala na pobieranie od rodziców innych dodatkowych opłat.
Opłaty tylko za faktyczną obecność w przedszkolu
Opłata za dodatkowe godziny spędzone w przedszkolu nie powinna mieć charakteru stałej opłaty związanej z faktem uczęszczania dziecka do placówki. Rodzice i opiekunowie mają uiszczać ją wtedy, kiedy dziecko będzie pozostawało pod opieką nauczycieli i uczestniczyło w zajęciach dłużej niż przez 5 godzin, za które zgodnie z ustawą o systemie oświaty dyrektor przedszkola nie pobiera żadnych opłat (art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawa o systemie oświaty).
Decyzja dająca dyrektorowi przedszkola podstawę do pobierania opłaty stałej, niezależnie od faktycznej obecności na dodatkowych zajęciach, została uznana za niezgodną z prawem przez WSA w Gliwicach (IV SA/Gl 69/14). Zdaniem WSA dyrektor przedszkola nie może żądać opłat za deklarowany pobyt dziecka w placówce, a jedynie za godziny, w których dziecko przebywało w placówce po upływie 5 godzin zajęć bezpłatnych.
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 kwietnia 2015 r., IV SA/Gl 69/14, nieprawomocny
art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawa z dnia 7 września 1991 r. o ustawie oświaty (tekst jedn. Dz.U. z 2004 r. nr 256 poz. 2572)
Zobacz także:
Tagi: dyrektor przedszkola
