Prowadzi to do błędnego sporządzenia sprawozdania finansowego na koniec roku budżetowego (rachunek zysków i strat).
Dyrektor musi zwrócić uwagę na cel zakupu
Dokonując klasyfikacji wydatku w szkole, dyrektor musi zwrócić uwagę na jego charakter, tak aby, np. elementów wyposażenia nie klasyfikować jako pomocy dydaktycznych. W przeciwnym razie nieprawidłowo przyporządkuje poszczególne paragrafy klasyfikacji budżetowej do kont kosztowych.
Kryterium, jakim dyrektor wraz z personelem mają uwzględnić przy kwalifikacji zakupu do konkretnego paragrafu, jest funkcja i przeznaczenie wydatku. Ponadto charakter kupowanego sprzętu dydaktycznego zawsze powinien zostać określony przez nauczyciela zgłaszającego potrzebę jego nabycia. Dyrektor powinien też zwrócić uwagą na opis merytoryczny faktury.
Jeśli przedmioty mają służyć procesowi dydaktyczno-wychowawczemu realizowanemu w szkołach i placówkach oświatowych, stanowić będą pomoce dydaktyczne, których zakup kwalifikuje się do § 424 Zakup pomocy naukowych, dydaktycznych i książek. W pozostałych przypadkach dyrektor zastosuje § 421 Zakup materiałów i wyposażenia.
W § 421 klasyfikujemy zakup dóbr materialnych, a przeznaczony jest on do ewidencji zakupu np.:
- materiałów papierniczych,
- akcesoriów komputerowych – w tym programów i licencji (do 3.500 zł),
- druków i materiałów kancelaryjnych.
Wyposażenie musi być związane z wykonywaną działalnością jednostki, ale nie jest środkiem trwałym. Do wyposażenia zaliczamy m.in.:
- sprzęt techniczny (narzędzia, przyrządy, urządzenia),
- sprzęt administracyjno-gospodarczy (wyposażenie pomieszczeń biurowych oraz usługowych).
- ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.),
- ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 885),
- ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.),
- rozporządzenie ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 289),
- rozporządzenie ministra finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1053 ze zm.).
Zobacz także:
