Przedszkole, oddział przedszkolny lub inna forma wychowania przedszkolnego nie może żądać dotacji na dziecko, które nie uczęszcza do placówki w związku z zezwoleniem na spełnianie rocznego obowiązkowego wychowania przedszkolnego poza przedszkolem – patrz stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej z marca 2015 r. Podobnie sytuacja ma się w stosunku do przedszkoli publicznych co niepublicznych.
Dotacja przedszkolna nie przysługuje za nauczanie domowe
Gmina nie wypłaci przedszkolu dotacji na dziecko spełniające obowiązek przedszkolny w domu. Dziecko objęte taką edukacją nie uczęszcza do przedszkola, a zatem nie może być uznane za ucznia w rozumieniu przepisów regulujących wypłatę dotacji oświatowych.
Stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej
W przypadku wydania przez dyrektora przedszkola, oddziału przedszkolnego lub innej formy wychowania przedszkolnego decyzji w sprawie zezwolenia na spełnianie obowiązku przedszkolnego poza placówką na podstawie art. 16 ust. 8 ustawy o systemie oświaty, dziecko nie uczęszcza faktycznie do przedszkola, a w konsekwencji nie ma podstaw prawnych do wypłacania na nie dotacji. Wydanie przez dyrektora wyżej wymienione zezwolenia nie pociąga za sobą skutków finansowych. Dziecko nie korzysta bowiem z edukacji przedszkolnej oferowanej przez placówkę (nie uczestniczy w zajęciach).
Nie ma podstaw, by gmina wypłacała przedszkolu dotację na dziecko spełniające obowiązek przedszkolny w domu.
odpowiedź Joanny Berdzik, podsekretarz stanu MEN, na interpelację poselską Wiesława Suchowiejko nr 30992 z 3 marca 2015 r.
-
art. 79a, art. 80 ust. 2, ust. 2a, ust. 2b i2d, art. 90 ust. 2b–2e.ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.),
-
art. 14.ustawy z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórychinnych ustaw (Dz.U. z 2013 r. poz. 827 ze zm.).
Zobacz także:
