Dyrektor szkoły może złożyć wniosek o dotację, opierając się na przewidywanej liczbie uczniów, którzy rozpoczną naukę, wynikającej z arkusza organizacji pracy szkoły. Jeśli złoży informacje wcześniej, ma możliwość ich korekty, jeżeli faktyczna liczba uczniów będzie niższa lub wyższa od przewidywanej na etapie wnioskowania.
Dotacja na podręczniki – aktualizacja danych uczniów
Informację lub wniosek, niezbędne do udzielenia dotacji, dyrektorzy szkół mogą składać do organów prowadzących już od 15 marca każdego roku, a jednostka samorządu terytorialnego może dysponować środkami na zakup podręczników już w maju danego roku. Samo przekazanie całej dotacji odbywa się najpóźniej do 15 października. Sprawdź, kiedy trzeba zaktualizować liczbę uczniów.
Wniosek o dotację
Jeśli dyrektor szkoły zakupi wcześniej podręczniki, opierając się na rzetelnych informacjach, a ostatecznie do klasy tej przybędzie mniej uczniów, nie będzie konieczności zwrotu przekazanej na ten cel dotacji. Jednak nawet jeśli dyrektor szkoły przekaże informację do organu jednostki samorządu terytorialnego w lipcu (czyli znając dostatecznie dobrze wynik postępowania rekrutacyjnego), to jednostka samorządu otrzyma środki finansowe w sierpniu, o ile nie będzie zwlekać z wnioskiem do wojewody.
Aktualizacja danych liczby uczniów
Należy pamiętać, że do 25 sierpnia każdego roku dyrektor szkoły ma obowiązek aktualizacji informacji lub wniosku,uwzględniając wyniki postępowania rekrutacyjnego, a do 15 września dyrektor szkoły ma możliwość aktualizacji liczby uczniów.
Przykładowo: Czypodręczniki do religii, która nie jest przedmiotem obowiązkowym, będą mogły być zakupione przez szkołę ze środków dotacji celowej i wypożyczane uczniom?
Koszty zakupu podręczników będą w dalszym ciągu ponosić rodzice.
- Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 2 marca 2016 r. w sprawie udzielenia dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe (Dz.U. z 2016 r. poz. 339).
Zobacz także:
Tagi: oświata, płace i finanse
