Organ prowadzący szkołę organizuje w szkole, w której uczeń realizuje naukę zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego, dodatkową, bezpłatną naukę języka polskiego w formie dodatkowych zajęć lekcyjnych z języka polskiego dla:
Dodatkowe zajęcia z języka polskiego finansowane z subwencji oświatowej
Zajęcia z języka polskiego organizowanie dla uczniów niebędących obywatelami polskimi są finansowane z subwencji oświatowej. Organ prowadzący nie musi przeznaczać na ten cel odrębnych środków, do jego zadań jednak należy organizacja takich zajęć.
Dodatkową naukę języka polskiego organizuje organ prowadzący
- osób niebędących obywatelami polskimi oraz
- osób będących obywatelami polskimi, podlegających obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki.
Subwencja oświatowa także na dodatkowe zajęcia
Zajęcia, o których mowa wyżej, są finansowane z części ogólnej subwencji oświatowej. Przy wyliczaniu subwencji kształcenie wymienionych uczniów zostało oznaczone wagami od P11 do P13.
Dodatkowe zajęcia lekcyjne z języka polskiego są prowadzone:
- indywidualnie lub
- w grupach
w wymiarze pozwalającym na opanowanie języka polskiego w stopniu umożliwiającym udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, nie niższym niż 2 godziny lekcyjne tygodniowo.
- § 16rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 2 stycznia 2015 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania do publicznych przedszkoli, szkół i placówek osób niebędących obywatelami polskimi oraz obywateli polskich, którzy pobierali naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw, a także organizacji dodatkowej nauki języka polskiego, dodatkowych zajęć wyrównawczych oraz nauki języka i kultury kraju pochodzenia (Dz.U. z 2015 r. poz. 31),
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 15 grudnia 2014 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2015 (Dz.U. z 2014 r. poz. 1977).
