Nauczycielowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy.
Do podstawy wynagrodzenia za dzień opieki nad dzieckiem wlicza się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe
Ustalają wysokość wynagrodzenia przysługującego nauczycielowi za dzień, w którym korzystał ze zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14. należy uwzględnić wynagrodzenie za zrealizowane w tym miesiącu godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa.
Jeżeli w danym miesiącu nauczyciel realizował godziny ponadwymiarowe i/lub godziny doraźnych zastępstw i w tym samym miesiącu korzystał ze zwolnienia od pracy, to wynagrodzenie za te godziny ponadwymiarowe i nadgodziny należy wliczyć do podstawy wynagrodzenia za dzień opieki nad dzieckiem.
Jak wyliczyć średnią z godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw nauczyciela korzystającego z jednego dnia opieki nad dzieckiem na podstawie art. 188 Kodeksu pracy? Nauczyciel zrealizował w tym miesiącu 2 godziny ponadwymiarowe i 7 godzin zastępstw.
Do wynagrodzenia za dzień zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem należy wliczyć wynagrodzenie za 9 godzin dodatkowych tj. ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw, czyli wynagrodzenie, które nauczyciel otrzymał za ich zrealizowanie w tym miesiącu.
Choć do wynagrodzenia urlopowego nauczycieli co do zasady wlicza się średnią z nadgodzin z miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, to w przypadku zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14. do wynagrodzenia za ten dzień lub te dni wlicza się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa zrealizowane w miesiącu korzystania z tego zwolnienia.
- art. 188 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r., poz. 1502 ze zm.).
- § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 1996 r. nr 62 poz. 289 ze zm.).
Zobacz także:
