W nowelizacji Karty Nauczyciela zawartej w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych przewidziano wprawdzie rozwiązanie przejściowe, zgodnie z którym nauczyciel będący emerytem, rencistą lub pobierającym nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, który do dnia 1 stycznia 2018 r. korzystał z uprawnień określonych w art. 54 ust. 1 lub 4, art. 56 lub art. 60 Karty Nauczyciela, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2018 r., zachowuje te uprawnienia do końca okresu, na jaki zostały mu one przyznane (art. 135 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych). Niemniej jednak dotyczy ono wyłącznie praw do:
Definitywny koniec z nauczycielskim dodatkiem mieszkaniowym
Nauczyciele stracą prawo do dodatku mieszkaniowego z końcem roku 2017. Wielu dyrektorów zastanawia się, czy w tym zakresie obowiązują regulacje przejściowe pozwalające nadal pobierać dodatek niektórym nauczycielom. Sprawdź, czy faktycznie przewidziano takie rozwiązania.
- lokalu mieszkalnego na terenie gminy, w której położona jest szkoła,
- działki gruntu szkolnego,
- mieszkania w budynkach szkolnych i użytkowanych przez szkoły.
Tylko w takim zakresie przewidziano tzw. ochronę praw nabytych.
Oznacza to, że nauczyciele z dniem 1 stycznia 2018 r. bezpowrotnie stracą prawo do dodatku mieszkaniowego.
Nie trzeba wypowiadać warunków pracy
Jak już wskazano, dodatek mieszkaniowy nie jest składnikiem wynagrodzenia nauczyciela (art. 30 ust. 1 pkt 4 Karty Nauczyciela). Pozbawienie nauczyciela prawa do tego dodatku nie wymaga więc dokonania wypowiedzenia warunków płacy nauczyciela. W istocie dyrektor nie musi nawet informować nauczyciela o pozbawieniu go dodatku, gdyż zmiana w tym zakresie następuje z mocy samego prawa.
Z drugiej strony, zważając na obowiązujące w szkole zasady współżycia społecznego, warto jest poinformować nauczycieli o zmianie, niekoniecznie poprzez wręczenie pisma każdemu z nauczycieli, ale choćby w informacji na tablicy ogłoszeń.
Z dniem 1 stycznia 2018 r. należy zaprzestać wypłaty dodatków mieszkaniowych dla nauczycieli. Dyrektor nie musi ich informować o tym fakcie.
- art. 76 pkt 25, art. 135 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2203),
- art. 30 ust. 1 pkt 4, art. 54 ust. 1, 3 i 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1189 ze zm.)
Zobacz także:
Tagi: Oświata, Płace i finanse
