Na każdy rok szkolny dyrektor szkoły lub placówki określa potrzeby w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły lub placówki, uwzględniając m.in.: wnioski nauczycieli o dofinansowanie form doskonalenia zawodowego. Dyrektorzy szkół i placówek do 30 listopada danego roku składają do organu prowadzącego wnioski o dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli w następnym roku budżetowym. Organ prowadzący opracowuje na każdy rok budżetowy plan dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli. Organ prowadzący, w porozumieniu z dyrektorami szkół i placówek, ustala corocznie maksymalną kwotę dofinansowania opłat.
Czy dofinansowanie studiów bez skierowania podlega opodatkowaniu
Wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego. Jednak dofinansowanie dokształcenia nauczycieli w formie studiów lub kursu kwalifikacyjnego bez skierowania pracodawcy stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu.
Wnioski na dofinansowanie doskonalenia
Zwolnienie z podatku
Jeśli dokształcanie w formie kursów kwalifikacyjnych nie odbywa się na podstawie skierowania dyrektora szkoły (placówki), to wartość dofinansowania przekazanego przez szkołę nie może skorzystać ze zwolnienia na mocy przepisu art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie zostały bowiem spełnione wszystkie przesłanki do jego zastosowania. W takim przypadku świadczenia te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym łącznie z innymi świadczeniami uzyskiwanymi przez nauczycieli (pracowników) z tytułu stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Bez skierowania nauczyciel nie może skorzystać ze środków na dokształcenie, spełniając zapis art. 21 ust. 1 pkt 90 dający prawo do zwolnienia PIT.
- art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.),
- rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z 29 marca 2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków (Dz.U. nr 46, poz. 430 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: oświata, płace i finanse
