W nowej regulacji zachowane zostaje dotychczasowe rozwiązanie gwarantujące miejsce w szkole z wyznaczonym obwodem kandydatom zamieszkałym w obwodzie tej szkoły. Wobec tych kandydatów nie przeprowadza się postępowania rekrutacyjnego – są oni przyjmowani do publicznej szkoły podstawowej z wyznaczonym obwodem z urzędu. Tak jak dotychczas w przypadku gdyby o przyjęcie do szkoły z wyznaczonym obwodem ubiegali się kandydaci zamieszkali poza obwodem tej szkoły, o ile szkoła dysponuje wolnymi miejscami, przewiduje się przeprowadzenie postępowania rekrutacyjnego.
Zasady rekrutacji do szkół po wejściu w życie ustaw reformujących system oświaty
Nowe przepisy ustawy Prawo oświatowe oraz przepisy wprowadzające Prawo oświatowe nie wprowadzają zmian w zasadach rekrutacji do szkół. Propozycje zawarte w przepisach są w znacznej mierze powtórzeniem obecnie obowiązujących rozwiązań. Poznaj szczegóły!
Miejsce w szkole z wyznaczonym obwodzie
Kryteria rekrutacyjne
W stosunku do obecnych rozwiązań zmianie uległ rodzaj szkoły, którą zobowiązany jest ukończyć uczeń, tj. w nowo tworzonym systemie oświaty dotychczasową sześcioletnią szkołę podstawową zastąpi ośmioletnia szkoła podstawowa, a dotychczasowa szkolę ponadgimnazjalną – szkoła ponadpodstawowa. Zachowane zostają dotychczasowe kryteria rekrutacyjne, także naboru do tych szkół i placówek, w których wymagane są specjalne predyspozycje (np. szkoły artystyczne, dwujęzyczne, sportowe i mistrzostwa sportowego, placówki oświatowo-wychowawcze, poszczególne typy szkół ponadpodstawowych).
Oddziały dwujęzyczne
Trzeba przy tym pamiętać, że w wyniku zmian wprowadzonych w systemie oświaty od roku szkolnego 2017/2018 dotychczasowe gimnazja dwujęzyczne zostaną zastąpione oddziałami dwujęzycznymi w klasie VII i VIII szkoły podstawowej ogólnodostępnej. Dotychczasową dwujęzyczną szkołę ponadgimnazjalną zastąpi dwujęzyczna szkoła ponadpodstawowa.
- Ustawa z 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (oczekuje na publikację).
- Ustawa z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (oczekuje na publikację).
Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Opinie czytelników
~janusz.kontakt
data: 2017-01-27 13:46:44Artykuł nic nie wspomina o uczniach obecnych jeszcze gimnazjów. Co się stanie z uczniami, którzy w aktualnym roku szkolnym nie skończą klasy pierwszej? W przyszłym roku szkolnym 2017/2018 to samo z uczniami klasy drugiej i w roku szkolnym 2018/2019 z uczniami klasy trzeciej. Zostaną poza systemem oświaty, bo nie będzie dla nich klasy i szkoły? Co na to prawo oświatowe?