Brak jednoznacznego rozstrzygnięcia w przepisach prawa sprawia, że dyrektor musi rozstrzygnąć, czy i w jakiej formie możliwości organizacyjne szkoły pozwalają na realizację zajęć gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej. Nie ma przy tym obowiązku realizacji takich zajęć na podstawie zaświadczenia lekarskiego jako odrębnej formy. Zalecenie zawarte w zaświadczeniu mogą być bowiem realizowane w ramach zajęć wychowania fizycznego.
Zajęcia korekcyjne – kiedy trzeba zorganizować
Dyrektor nie ma obowiązku organizowania zajęć gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej. Decyzje o zakresie takich zajęć w poszczególnych szkołach pozostają w wyłącznych kompetencjach dyrektorów szkół, którzy w ramach aktualnych potrzeb uczniów, decydują o ich wymiarze.
Dyrektor decyduje o organizacji zajęć
Kiedy zajęcia korekcyjne trzeba zorganizować
Jeżeli zajęcia te zostały zalecone jako zajęcia rewalidacyjne, dyrektor musi je zorganizować zgodnie z zaleceniem w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Także zalecenia w opinii, obligujące szkołę do zapewnienia odpowiednich form pomocy psychologiczno-pedagogicznej – mogą stanowić podstawę do organizacji zajęć w tej formie.
Zajęcia z zakresu gimnastyki korekcyjnej mogą być realizowane w ramach zajęć wychowania fizycznego, godzin do dyspozycji dyrektora. Zajęcia te mogą być również realizowane poza tygodniowym obowiązkowym wymiarem godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
- art. 39 ust. 1 pkt 10 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.),
- § 5 ust. 1 pkt 1 pkt 4 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 24 lipca 2015 r. w sprawie w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. z 2015 r. poz. 1113).
Zobacz także:
