W ramach 40-godzinnego tygodnia nauczyciel pracy powinien realizować:
Wyjścia z przedszkola w czasie okienek tylko za zgodą dyrektora
Nie można wskazać przepisu, który by zabraniał planowania tzw. okienek w pracy nauczyciela. Mogą być one stosowane między innymi podczas zajęć dodatkowych prowadzonych przez innych nauczycieli specjalistów. Jeśli nauczyciel nie otrzyma poleceń do wykonania, może w czasie okienka opuścić teren przedszkola, ale tylko za zgodną dyrektora i po odnotowaniu tego faktu w książce wyjść.
-
zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z wychowankami albo na ich rzecz – tzw. pensum,
-
inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych przedszkola,
-
zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
W związku z tym nauczyciel w czasie okienka może być zobowiązany przez dyrektora np. do wykonania dekoracji czy przygotowania gazetki informacyjnej dla rodziców.
Jeśli nauczyciel nie otrzymał do wykonania zadań – może wyjść poza teren przedszkola po uzgodnieniu z dyrektorem i po odnotowaniu tego faktu w książce wyjść. Rzetelne odnotowywanie wyjść w trakcie dnia pracy jest istotne szczególnie z uwagi na możliwość wypadku z udziałem nauczyciela w tym czasie i dowodzenie prawa do ewentualnego odszkodowania.
W PRZEDSZKOLACH NIEPUBLICZNYCH
W przedszkolach niepublicznych o organizacji dnia pracy oraz prawach i obowiązkach nauczycieli decyduje osoba prowadząca. W większości przypadków nauczyciele są zatrudniani na podstawie Kodeksu pracy, a nie Karty Nauczyciela. Zatem ich czas pracy nie składa się z ww. czynności określonych przepisami Karty Nauczyciela.
art. 42 ust. 2, ust. 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).
Zobacz także:
