Dotacje przyznawane przedszkolom mogą być wydatkowane na dofinansowanie realizacji zadań placówki w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej. Mogą być wykorzystane wyłącznie na pokrycie wydatków bieżących.
Wydatków żywieniowych nie można pokryć z dotacji
Dotacje przedszkolne można przeznaczyć na utrzymanie kuchni. Nie jest natomiast możliwy zakup żywności z tych środków finansowych. Dotacje są przeznaczone bowiem wyłącznie na pokrycie wydatków bieżących, czyli wydatków poniesionych na cele działalności placówki.
Wydatki bieżące finansowane z dotacji obejmują każdy wydatek poniesiony na cele działalności przedszkola. Oznacza to, że wydatki na wynagrodzenie pracowników przedszkola (w tym kucharki) stanowią wydatki na cele działalności przedszkola. Podobnie jest z zakupem środków czystości niezbędnych do prawidłowego utrzymania kuchni. Wydatkami bieżącymi nie są jednak wydatki na zakup produktów żywnościowych do przygotowywania posiłków.
Jeżeli wyżywienie, za które w całości płacą rodzice, dostarcza firma cateringowa, to z dotacji w ogóle nie można pokrywać tych wydatków.
Z podstawy naliczenia dotacji, zdaniem MEN, powinny być wyłączone wydatki żywieniowe (odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej – z upoważnienia ministra – na interpelację nr 23082 w sprawie refundacji dotacji na uczniów przedszkoli niepublicznych). |
W PRZEDSZKOLACH NIEPUBLICZNYCH
W przedszkolach niepublicznych obowiązuje taka sama zasada jak w przedszkolach publicznych.
-
art. 90 ust. 3d, art. 80 ust. 2, art. 80 ust. 3d ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.),
-
art. 124 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: dotacje z budżetu gminy, men
