Zgodnie z projektowanymi zmianami, liczba uczniów w grupie wychowawczej internatu nie może przekraczać 30 uczniów w szkole podstawowej i 35 w szkole ponadpodstawowej. Zaś w grupie wychowawczej obejmującej wyłącznie uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie lub zagrożonych niedostosowaniem społecznym liczba uczniów ma odpowiadać liczbie uczniów oddziału szkoły specjalnej lub oddziału specjalnego w szkole ogólnodostępnej.
W nowych przepisach pierwszy raz wytyczne dla internatu
Po reformie oświaty nie będzie już obowiązywało rozporządzenie w sprawie ramowych statutów szkół publicznych. Nowe rozporządzenie regulujące szczegółową organizację publicznych szkół i publicznych przedszkoli wprowadzi w tym zakresie wiele zmian. Między innymi po raz pierwszy planuje się ustalenie minimalnego standardu warunków pobytu uczniów w internatach organizowanych przez szkoły publicznych.
Maksymalna liczba uczniów
Natomiast liczba uczniów w grupie wychowawczej, w której są uczniowie niepełnosprawni, niedostosowani społecznie lub zagrożeni niedostosowaniem społecznym będzie wynosić nie więcej niż 25, przy czym w grupie tej może być nie więcej niż 5 uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie lub zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
Tygodniowy wymiar zajęć
W ramach funkcjonowania internatu planuje się również rozgraniczenie tygodniowego wymiaru zajęć opiekuńczych i wychowawczych z jedną grupą wychowawczą w szkole:
- podstawowej - co najmniej 70 godzin,
- ponadpodstawowej - co najmniej 49 godzin.
Planowane jest też wprowadzenie możliwości działania w internacie zespołu do spraw okresowej oceny sytuacji uczniów. Stworzona zostanie również dodatkowa możliwość zatrudnienia - za zgodą organu prowadzącego szkołę - wychowawcy - opiekuna nocnego, który ma zapewnić opiekę uczniom w internacie w porze nocnej.
- Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (projekt z 23 stycznia 2017 r.).
Zobacz także:
