Dyrektor szkoły podstawowej, gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej do której przyjęto ucznia może zezwolić w drodze decyzji, na spełnianie przez dziecko odpowiednio obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą. Na edukację domową dyrektor może zezwolić przed rozpoczęciem roku szkolnego albo w jego trakcie, jeżeli do wniosku o wydanie zezwolenia rodzice dołączyli:
W dzienniku lekcyjnym nie odnotowuje się nauczania domowego
Uczeń realizujący edukację domową, fizycznie nie uczestniczy w zajęciach. Jego danych nie wpisuje się do dziennika lekcyjnego, także elektronicznego. Taki uczeń nie otrzyma też oceny z zachowania.
-
oświadczenie o zapewnieniu dziecku warunków umożliwiających realizację podstawy programowej obowiązującej na danym etapie kształcenia,
-
zobowiązanie do przystępowania w każdym roku szkolnym przez dziecko spełniające obowiązek szkolny lub obowiązek nauki do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych.
Po otrzymaniu wniosku, dyrektor szkoły może zezwolić w drodze decyzji na spełnianie przez dziecko odpowiednio obowiązku szkolnego lub nauki poza szkołą. Decyzja, wydawana jest w formie pisemnej w przeciągu miesiąca od przyjęcia wniosku rodziców.
Bardzo często przed wydaniem decyzji, dyrektor przeprowadza rozmowę z rodzicami, aby sprawdzić, czy rozwiązanie będzie dobre dla dziecka. W przypadku odmowy dyrektora, od decyzji wydanej w pierwszej instancji rodzicom służy odwołanie tylko do jednej instancji. W tym przypadku organem właściwym do rozpatrzenia odwołania od decyzji dyrektora szkoły jest właściwy kurator oświaty.
Uczeń spełniający obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą:
-
jest klasyfikowany w formie egzaminów klasyfikacyjnych i otrzymuje świadectwo ukończenia poszczególnych klas danej szkoły po zdaniu egzaminów klasyfikacyjnych z zakresu części podstawy programowej:
-
obowiązującej na danym etapie kształcenia,
-
uzgodnionej na dany rok szkolny z dyrektorem szkoły,
-
nie otrzymuje oceny zachowania.
Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.) - art. 16 ust. 8, ust. 10, ust. 11.
Zobacz także:
