Decyzję o konieczności zatrudnienia asystenta nauczyciela albo wychowawcy świetlicy podejmuje dyrektor szkoły. Znowelizowana ustawa o systemie oświaty nie zawiera jednak wytycznych w oparciu o które dyrektor szkoły powinien planować czy i ilu asystentów zostanie zatrudnionych. Nie oznacza to jednak, że nowości oświatowe dają mu możliwość zatrudnienia dowolnej liczby asystentów.
Ustawa o systemie oświaty nie mówi, kiedy zatrudnić asystenta nauczyciela
Nowości oświatowe, które będą obowiązywały od 1 września mówią, że dyrektor szkoły może zatrudnić asystentów dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Ustawa o systemie oświaty nie precyzuje jednak, kiedy dyrektor szkoły może to zrobić i od czego uzależnia się taką potrzebę.
Liczba asystentów uzależniona od warunków pracy nauczycieli
Dyrektor szkoły decydując o zatrudnieniu asystentów powinien uwzględniać warunki pracy nauczycieli. Ustawa o systemie oświaty przewiduje, że asystent będzie wspierał nauczycieli w wykonywaniu zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych (art. 7 ust. 1e ustawa o systemie oświaty). Zapis ten wyraźnie wskazuje, że zatrudnienie dodatkowego pracownika powinno mieć miejsce w sytuacji, gdy jeden nauczyciel lub wychowawca świetlicy ma pod opieką dużą liczbę dzieci. W związku z powyższym dyrektor szkoły powinien wskazać potrzebną liczbę asystentów na podstawie informacji o:
- warunkach kadrowych i lokalowych szkoły,
- liczebności klas pierwszego etapu edukacyjnego,
- liczbie dzieci uczęszczających na zajęcia realizowane w świetlicy szkolnej.
Istotne znaczenie ma fakt, że asystenci będą zatrudniani na podstawie przepisów Kodeksu Pracy, a nie Karty Nauczyciela (art. 7 ust. 1f ustawa o systemie oświaty). Oznacza to, że w przypadku zmniejszenia liczby uczniów dyrektor szkoły będzie mógł z nimi rozwiązywać stosunek pracy za wypowiedzeniem również a trakcie trwania roku szkolnego.
art. 7 ust. 1e i 1f ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.).
Zobacz także:
