Staż na wyższy stopień awansu może zostać przedłużony nie więcej niż o rok i 6 miesięcy w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu urlopów związanych z rodzicielstwem. W tym przypadku nieobecność, którą trzeba odpracować, może być krótsza niż miesiąc. W konsekwencji skorzystanie np. z urlopu ojcowskiego (2 tygodnie) przez nauczyciela w czasie trwania stażu przedłuży go, mimo że nieobecność w pracy trwa w tym przypadku krócej niż miesiąc – patrz przykład 1.
Urlop ojcowski przedłuża staż
Nowe przepisy związane z przedłużeniem stażu są mniej korzystne dla nauczycieli – ojców. Skorzystanie z urlopu ojcowskiego (2 tygodnie) przez nauczyciela w czasie trwania stażu przedłuży go, mimo że absencja w pracy trwa w tym przypadku krócej niż miesiąc.
Przykład 1.
Nauczyciel odbywający staż przebywał od 1 kwietnia do 30 kwietnia na zwolnieniu lekarskim a następnie od 1 maja do 14 maja 2015 r. na urlopie ojcowskim i od 15 maja do 22 maja 2015 r. na urlopie wypoczynkowym, a od 25 maja do 30 maja 2015 r. na zwolnieniu lekarskim. Nieprzerwana nieobecność nauczyciela w pracy trwała od 1 kwietnia do 14 maja 2015 r. (czyli 44 dni). Okres urlopu wypoczynkowego nie wpływa na przedłużenie stażu a kolejna nieobecność w pracy nauczyciela nie trwała dłużej niż miesiąc. Staż nauczyciela ulega przedłużeniu o 44 dni.
W przedszkolach niepublicznych
W przedszkolach niepublicznych przepisy o awansie zawodowym mają zastosowanie do nauczycieli zatrudnionych w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, w tym do nauczyciela zatrudnionego na stanowisku dyrektora.
art. 9c ust. 1, art. 9d ust. 5, ust. 5a, art. 91b ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).
Zobacz także:
