Badania wstępne, okresowe i kontrolne pracowników oraz inne świadczenia zdrowotne są wykonywane na podstawie pisemnej umowy zawartej przez pracodawcę z podstawową jednostką służby medycyny pracy, dlatego obowiązek objęcia profilaktyczną opieką zdrowotną pracowników spoczywa na pracodawcach.
Szkoła musi podpisać umowę z medycyną pracy
Każdy pracodawca obowiązany jest objąć profilaktyczną opieką zdrowotną pracowników poprzez zawarcie umowy z jednostką służby medycyny pracy. Dotyczy to także szkół i placówek oświatowych. Pracownik nie może samodzielnie dokonać wyboru lekarza medycyny pracy na wykonanie badań.
Badania w ośrodku wskazanym przez szkołę
Pracodawcy często praktykują zwrot kosztów badań profilaktycznych pracownikom na podstawie przedłożonego rachunku. Taka praktyka jest niezgodna z obowiązującymi przepisami w tym zakresie i może być zakwestionowana w przypadku kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.
Bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników obowiązkiem każdego pracodawcy jest zawarcie umowy z podstawową jednostką służby medycyny pracy, w ramach której prowadzone będą badania profilaktyczne wszystkich zatrudnionych w szkole pracowników.
Wyboru ośrodka dokonuje szkoła
Pracodawca dokonuje wyboru podstawowej jednostki służby medycyny pracy w porozumieniu z przedstawicielami pracowników. Dlatego też prawo wyboru jednostki wykonującej badania profilaktyczne służy pracodawcy, a nie pracownikowi.
art. 5 ust. 2, art. 12 ust. 1, art. 13 ustawy z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1184 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: badania lekarskie
