Mimo, że rada rodziców nie funkcjonuje jako samodzielna, odrębna od szkoły jednostka organizacyjna, powinna być organem autonomicznym, całkowicie niezależnym od dyrektora i nauczycieli. Rada sama wyznacza osobę odpowiedzialną za prowadzenie i przechowywanie dokumentacji i zapisuję tę decyzję w swoim regulaminie.
Rada rodziców wyznacza osobę do prowadzenia dokumentacji
Bez względu na to kto prowadzi dokumentację rady rodziców, dyrektor nie powinien jej przeglądać z własnej inicjatywy. Regulamin rady rodziców powinien przewidywać kto prowadzi i przechowuje jej dokumentację.
Wybrana rada powinna w możliwie najkrótszym czasie ukonstytuować się, wybrać prezydium, ustalić sposób podejmowania decyzji i podział obowiązków oraz harmonogram swojej pracy. Rodzice mogą nadać taką strukturę radzie, jaka odpowiada im i potrzebom szkoły.
Wobec dyrektora i innych organów szkoły radę i ogół rodziców zwykle reprezentuje wybrane przez nią prezydium. Jego skład i przyznane mu kompetencje powinny być określone w regulaminie rady rodziców. Zwykle jest to przewodniczący, jego zastępca, skarbnik i sekretarz. Dyrektor i nauczyciele nie powinni ingerować w jej działalność i z własnej inicjatywy przeglądać dokumentacji prowadzonej przez radę rodziców.
Szczegółowe kompetencje rady rodziców powinien określać statut szkoły. A jej działalność reguluje uchwalony przez nią regulamin, który musi być zgodny z przepisami ustawy o systemie oświaty.
Regulamin rady rodziców powinien w szczególności określać:
-
szczegółowy tryb przeprowadzania wyborów,
-
wewnętrzną strukturę i tryb pracy rady,
-
zasady wydatkowania funduszy rady rodziców, które może gromadzić w celu wspierania działalności statutowej szkoły.
W jednolitym wykazie akt rady rodziców należy wskazać jaką odrębnie numerowaną teczkę z oznaczoną kategorią akt ma mieć rada. Zgodnie z proponowanym przez Archiwum Państwowe jednolitym rzeczowym wykazem akt dla szkół dane o składzie, materiały na obrady, protokoły posiedzeń, uchwały, wnioski, regulaminy organów szkoły kwalifikuje się do kategorii B25, co do której obowiązuje 25 letni okres przechowywania.
-
art. 53 ust. 1, art. 54 ust. 8 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r., nr 256, poz. 2572 ze zm.),
-
§ 3 załącznika nr 2 - 5f rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. nr 61, poz. 624 ze. zm.).
Zobacz także:
Tagi: dokumenty w szkole, rada rodziców
