Do kompetencji rady pedagogicznej należy opiniowanie szeroko rozumianej organizacji pracy szkoły – dyrektor szkoły nie może pobawić rady prawa do wydania opinii, ale nie zawsze jest nią związany. Musi jednak pamiętać, że relacje między nim a nauczycielami będą miały znaczenie dla organu prowadzącego.
Rada pedagogiczna opiniuje organizację pracy szkoły
Ustawa o systemie oświaty zobowiązuje dyrektora szkoły do współpracy z radą pedagogiczną w zakresie organizacji pracy szkoły. Rada pedagogiczna opiniuje trafność podejmowanych działań, a dyrektor szkoły musi brać pod uwagę fakt, że ustawa o systemie oświaty przyznaje radzie prawo złożenia wniosku o jego odwołanie.
Obowiązek zasięgnięcia opinii rady pedagogicznej
Dyrektor szkoły decydując się na wprowadzenie do szkolnego planu nauczania dodatkowych zajęć edukacyjnych ma obowiązek zasięgnięcia opinii rady pedagogicznej i rady rodziców (§ 3 ust. 2 rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych).
Przed ustaleniem i przesłaniem do weryfikacji organu prowadzącego projektu planu finansowego szkoły, dyrektor szkoły zasięga opinii rady pedagogicznej oraz rady rodziców (art. 41 ust. 2 pkt 2 i art. 50 ust. 2 pkt 2 ustawa o systemie oświaty). Zaznaczyć jednak należy, że ustawa o systemie oświaty nie narzuca na dyrektora szkoły wymagań odnośnie kolejności uzyskiwania tych opinii.
Dyrektor szkoły zobowiązany do zasięgnięcia opinii rady pedagogicznej w sprawie przyznawanych nagród nie jest zobowiązany do uwzględniania propozycji wysokości nagród finansowych – podobnie jak nie podlega on decyzjom rady w kwestiach związanych z propozycjami przyznawania dla nauczycieli dodatku motywacyjnego.
Dyrektor szkoły, jako osoba uprawniona do planowania dla nauczycieli dodatkowych obowiązków wynikających z ogólnych potrzeb szkoły, nie może podejmować decyzji bez zasięgnięcia opinii członków rady pedagogicznej. W szczególności dotyczy to zajęć dodatkowo płatnych, takich jak np. godziny ponadwymiarowe dla nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy (art. 41 ust. 2 pkt 4 ustawa o systemie oświaty).
Rada pedagogiczna może wnieść o odwołanie dyrektora szkoły
Obowiązek zasięgania opinii rady pedagogicznej nie może być lekceważony przez dyrektora szkoły, ponieważ zgodnie z regulacjami ustawy o systemie oświaty, dla nauczycieli przewidziane jest prawo wystąpienia z wnioskiem o odwołanie dyrektora szkoły z zajmowanego stanowiska (art. 42 ust. 2 ustawa o systemie oświaty). Organ prowadzący analizując zasadność wniosku będzie uwzględniał także relacje między dyrektorem szkoły a nauczycielami, w a tym zakresie kluczowe może okazać się respektowanie praw, jakie dla nauczyciele w zakresie organizacji pracy szkoły przewiduje ustawa o systemie oświaty.
- art. 41 ust. 2 pkt 2, pkt 3 i pkt 4, art. 42 ust. 2, art. 50 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz.U. 2004 r. nr 256 poz. 2572),
- § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz.U. 2012 r. poz. 204).
Zobacz także:
Tagi: dyrektor szkoły, rada pedagogiczna
