W pierwszej kolejności dyrektor powinien przydzielić dodatkowe godziny nauczycielom zatrudnionym na podstawie mianowania, którym ograniczono zatrudnienie i w ten sposób dopełnić ich etat. Stan ograniczenia zatrudnienia ma bowiem charakter tymczasowy i może trwać tylko wtedy, jeżeli nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć.
Przydział dodatkowych godzin wyłącznie w ramach kwalifikacji nauczyciela
W trakcie roku szkolnego mogą powstać wolne godziny, które dyrektor powinien rozdysponować zgodnie z panującymi zasadami. Warto pamiętać o tym, że najpierw trzeba dopełnić etaty pracowników zatrudnionych na podstawie mianowania, którym ograniczono zatrudnienie. Przydział godzin powinien nastąpić jednak wyłącznie w ramach kwalifikacji nauczyciela.
Dyrektor może przydzielić godziny ponadwymiarowe lub zatrudnić nowego pracownika
W drugiej kolejności dyrektor może rozdysponować wolne godziny pomiędzy nauczycieli pełnoetatowych, przydzielając je w formie godzin ponadwymiarowych.
Dyrektor może również utworzyć dodatkowe etaty i zatrudnić nowych nauczycieli. Musi jednak mieć na względzie, że nowo zatrudnionego nauczyciela będzie trudniej zwolnić niż pozbawić dotychczasowego nauczyciela godzin ponadwymiarowych.
W razie nieobecności – przydział godzin doraźnego zastępstwa
Wolne godziny wynikające z nieobecności nauczyciela zwykle przydziela się w formie godzin doraźnych zastępstw. Powinny być one tak zorganizowane, by minimalizowały negatywne skutki nieobecności nauczyciela i nie kolidowały z podstawowymi zadaniami nauczycieli, którym zlecono realizację zastępstw.
Przydział godzin powinien nastąpić wyłącznie w ramach kwalifikacji nauczyciela. Oznacza to, że jeżeli nauczyciel, któremu ograniczono zatrudnienie, nie ma wymaganych kwalifikacji, wówczas jego etat nie może być zwiększony. Wolne godziny można wówczas przydzielić innym nauczycielom posiadającym odpowiednie kwalifikacje, nawet w formie godzin ponadwymiarowych, jak również można zatrudnić nowych nauczycieli posiadających pożądane kwalifikacje. Możliwość dalszego zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć powinna być bowiem oceniana wyłącznie w zakresie jego kwalifikacji. |
W przedszkolach niepublicznych
Żadna z powyższych regulacji nie ma zastosowania w przedszkolach niepublicznych, gdyż w placówkach tych zatrudnienie nauczycieli podlega w pełni regulacji Kodeksu pracy. Oznacza to, że dodatkowe godziny mogą być przydzielone poprzez zwiększenie wymiaru zajęć nauczycielom zatrudnionym w niepełnym wymiarze, zatrudnienie nowych nauczycieli bądź przydzielenie im godzin nadliczbowych.
art. 22 ust. 2, art. 35 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: godziny ponadwymiarowe
