Jeżeli dyrektor szkoły uzna, że rodzice prowadząc zajęcia wykonują jedno z zadań, które może być prowadzone z udziałem wolontariuszy (np. zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów), to istnieje możliwość zatrudnienia takiej osoby na zasadzie wolontariatu. Ostateczną decyzję w tej sprawie musi podjąć dyrektor.
Prowadzenie zajęć przez rodziców uczniów – na jakich zasadach
Rodzice uczniów często wychodzą z propozycją prowadzenia w szkole bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych dla uczniów. W takiej sytuacji powstaje pytanie, czy dyrektor szkoły może wyrazić zgodę na prowadzenie takich zajęć, a jeżeli tak, to jaka umowa obowiązuje w takiej sytuacji.
Decyzję podejmuje dyrektor
Prowadzenie zajęć w ramach wolontariatu
Przez wolontariusza rozumie się osobę fizyczną, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Świadczenia te wykonywane są w zakresie, w sposób i w czasie określonych w porozumieniu z korzystającym, które powinno także zawierać postanowienie o możliwości jego rozwiązania.
Korzystający jest obowiązany potwierdzić na piśmie treść porozumienia, a jeżeli świadczenie wykonywane jest przez okres dłuższy niż 30 dni, porozumienie powinno być sporządzone na piśmie.
Wolontariusz z kwalifikacjami
Należy także zwrócić uwagę na dość problematyczny przepis art. 43 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zgodnie z którym „wolontariusz powinien posiadać kwalifikacje i spełniać wymagania odpowiednie do rodzaju i zakresu wykonywanych świadczeń, jeżeli obowiązek posiadania takich kwalifikacji i spełniania stosownych wymagań wynika z odrębnych przepisów”. W niektórych przypadkach może to powodować trudność związaną z odpowiednim stosowaniem do wolontariuszy przepisów o szczegółowych kwalifikacjach wymaganych od nauczycieli, co uniemożliwiałoby świadczenie usług w ramach wolontariatu studentom, czy rodzicom. Jednak ta kwestia nie jest rozstrzygnięta, dlatego ostateczna decyzja należy do dyrektora.
- art. 2 pkt 3, art. 44 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 239 ze zm.),
- art. 64 ust. 1, ust. 3 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.).
Zobacz także:
