Obowiązujące przepisy nie regulują sposobu postępowania dyrektora w sprawach skarg na nauczycieli. Można wyróżnić dwa stanowiska w tej kwestii. Według pierwszego to w statucie placówki powinny znaleźć się te procedury. Według drugiego skoro ucznia (dziecko) łączy z przedszkolem stosunek administracyjnoprawny, to jego rodzicom przysługiwać będzie prawo składania skarg na zasadach określonych w przepisach Kodeksu postępowania administracyjnego.
Procedury rozpatrywania skarg na nauczycieli w statucie przedszkola
Statut przedszkola powinien wskazywać tryb rozpatrywania skarg na nauczyciela przez dyrektora. Procedury powinny regulować co najmniej takie kwestie, jak: forma skargi, zasady przyjmowania skarg, tryb postępowania wyjaśniającego oraz termin ich rozpatrzenia.
Niezależnie od tego, które z powyższych stanowisk przyjmiemy za trafniejsze, uznać należy, że pożądane jest, aby statut przedszkola wskazywał tryb rozpatrywania skarg na nauczyciela przez dyrektora. Ustalając go, można kierować się zasadami określonymi w Kodeksie postępowania administracyjnego. Tryb powinien regulować co najmniej takie kwestie, jak:
-
forma skargi,
-
zasady przyjmowania skarg,
-
tryb postępowania wyjaśniającego,
-
termin rozpatrzenia.
Niezależnie od tego, czy przedszkole określiło tryb rozpatrywania skarg, czy nie, rodzic ma prawo zawsze i wszędzie składać skargi. Jeśli w placówce nie ma regulacji wewnętrznych w tej sprawie, nie zwalnia to dyrektora z obowiązku rozpatrzenia skargi. Brak reakcji ze strony dyrektora może doprowadzić do tego, że zlekceważony rodzic złoży skargę także na niego. W zależności od rodzaju zarzutów skargi trafiają do urzędu/instytucji mającej zwierzchnictwo nad dyrektorem, np. organu prowadzącego, kuratora oświaty, Rzecznika Praw Dziecka.
Z uwagi na to, że przedszkole niepubliczne wykonuje zadanie publiczne, a dobro dziecka powinno przyświecać działaniu dyrektora, pożądane jest, aby tryb rozpatrywania skarg był określony w dokumencie przedszkola, np. w statucie.
-
Dział VIII ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 267 ze zm.),
-
art. 108ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.),
-
art. 6, art. 6a ust. 1, art. 75 ust. 2, art. 76 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: statut przedszkola
