Ustawa o systemie oświaty nie określa zasad przekazania stanowiska i majątku szkoły. Nadzór nad szkołą w zakresie spraw finansowych i administracyjnych sprawuje organ prowadzący i to on powinien określić procedury – najlepiej w formie pisemnej.
Procedura przekazania szkoły nowemu dyrektorowi
Obejmując nowe stanowisko, dyrektor szkoły musi mieć świadomość, że od tej chwili ponosi całkowitą odpowiedzialność za powierzone mu mienie i dokumentację. Dlatego tak ważnym zadaniem jest prawidłowe przejęcie obowiązków. Sprawdź, jak powinna wyglądać procedura przekazania szkoły!
Przepisy o przekazaniu szkoły
Ustępujący dyrektor powinien obejmującemu stanowisko dyrektorowi przekazać:
- majątek szkoły,
- środki pieniężne,
- dokumentację pracowniczą,
- dokumentację przebiegu nauczania.
Brak regulacji dotyczących przekazywania stanowiska nie oznacza, że dyrektor szkoły nie musi kontaktować się z następcą w celu zapoznania go z dokumentami funkcjonującymi w prowadzonej placówce.
Procedura przekazania szkoły
1) Ustępujący dyrektor szkoły przeprowadza inwentaryzację składników majątkowych – na podstawie wydanego zarządzenia.
2) O czynnościach inwentaryzacyjnych przekazujący dyrektor szkoły informuje na piśmie na co najmniej 3 dni przed rozpoczęciem inwentaryzacji dyrektora szkoły przejmującego szkołę.
3) Po zakończeniu inwentaryzacji dyrektor szkoły dokonuje jej rozliczenia z udziałem przedstawicieli organu prowadzącego, a następnie przygotowuje protokół zdawczo-odbiorczy mienia i dokumentacji.
4) Arkusze spisowe sporządzone w trakcie inwentaryzacji oraz ewentualny protokół rozbieżności przekazujący dyrektor szkoły dołącza do protokołu zdawczo-odbiorczego.
5) W protokole zdawczo-odbiorczym składników majątkowych umieszcza się wykaz przekazywanej dokumentacji technicznej szkoły.
6) Do obowiązków dyrektora szkoły (zdającego) należy przygotowanie i przedstawienie w trakcie przekazania szkoły: dokumentów i wykaz dokumentacji księgowej, akt osobowych i dokumentów kadrowych wraz z ich wykazem, dokumentacji organizacji pracy szkoły.
7) Protokoły zdawczo-odbiorcze sporządza się w 3 egzemplarzach po jednym dla przekazującego dyrektora szkoły, przejmującego dyrektora szkoły oraz organu prowadzącego szkołę.
8) Protokoły oraz załączniki do tych dokumentów – po sprawdzeniu ich zgodności ze stanem faktycznym – podpisują dyrektor szkoły zdający, dyrektor szkoły przejmujący, główny księgowy szkoły oraz przedstawiciel organu prowadzącego.
9) Czynności przekazania szkoły powinny nastąpić najpóźniej w ostatnim dniu pełnienia obowiązków dyrektora szkoły przez dyrektora przekazującego szkołę.
- Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U z 2015 r. poz. 2156 ze zm.).
- Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).
Zobacz także:
