Staż nie zawsze przebiega planowo, nierzadko zdarzają się sytuacje zmuszające do jego przerwania lub przedłużenia. W razie przedłużenia stażu dyrektor jest zobowiązany ustalić termin jego zakończenia, biorąc pod uwagę czas trwania nieobecności.
Od 31 marca obowiązują nowe zasady przedłużania stażu nauczycieli
Nowe regulacje precyzują, kiedy staż może być przedłużony nie więcej niż o rok, a kiedy możliwe jest jego przedłużenie nawet o półtora roku. Po powrocie nauczyciela do pracy dyrektor powinien pisemnie poinformować go o nowym terminie zakończenia stażu.
3 przypadki, kiedy roczna nieobecność przedłuża staż
Staż ulega przedłużeniu w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, a krócej niż rok z powodu:
-
czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby;
-
zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy;
-
urlopu innego niż urlop:
-
wypoczynkowy,
-
urlopy związane z rodzicielstwem.
Staż ulega przedłużeniu o czas trwania nieobecności. Nieobecności trwające krócej niż miesiąc nie powodują przerwania stażu ani jego przedłużania.
Staż przedłużony o 1,5 roku w przypadku korzystania z urlopów rodzicielskich
Staż na wyższy stopień awansu może zostać przedłużony nie więcej niż o rok i 6 miesięcy w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu:
-
urlopu macierzyńskiego,
-
urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
-
dodatkowego urlopu macierzyńskiego,
-
dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
-
urlopu rodzicielskiego,
-
urlopu ojcowskiego.
W tym przypadku nieobecność, którą trzeba odpracować, może być krótsza niż miesiąc. W konsekwencji skorzystanie np. z urlopu ojcowskiego (2 tygodnie) przez nauczyciela w czasie trwania stażu przedłużą go, choćby absencja w pracy trwała krócej niż miesiąc.
Gdy łączny czas nieprzerwanej nieobecności z wyżej wymienionych przyczyn trwa dłużej niż półtora roku, to nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.
W przedszkolach niepublicznych
Dyrektor przedszkola niepublicznego nie może uniemożliwić nauczycielom realizowania stażu na awans zawodowy.
Zgodnie z art. 91b ust. 2 pkt 4 Karty Nauczyciela do nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach niepublicznych w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, w tym do nauczyciela zatrudnionego na stanowisku dyrektora, mają zastosowanie przepisy rozdziału 3a dotyczącego awansu zawodowego nauczycieli.
-
art. 9d ust. 5a ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.),
-
ustawa z 20 lutego 2015 r. zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 357).
Zobacz także:
Tagi: urlop ojcowski, urlop rodzicielski
