Nowe rozporządzenie MEN z 17 marca 2017 r. wymienia jako jeden z elementów nazwy imię szkoły, o ile zostało nadane. Reguluje również:
Od 1 września nowe przepisy dotyczące nadawania imienia szkole
Dotychczas nadawanie imienia szkołom regulowały przepisy rozporządzenia MEN z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół. Rozporządzenie to zostaje uchylone. Z dniem 1 września 2017 r. wejdzie w życie nowe rozporządzenie MEN z 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli.
1) nowy tryb nadawania i zmiany nazwy szkół (§ 2 rozporządzenia)
2) losy imion placówek w związku z reformą oświaty (§ 21 rozporządzenia).
MEN: Czynności zgodnie z nowymi przepisami
Powstaje zatem pytanie, czy obecnie można, a może należy stosować te nowe regulacje, skoro nie weszły jeszcze w życie?
Ministerstwo edukacji, w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej MEN wyjaśnia, że czynności dotyczące organizowania i prowadzenia kształcenia, wychowania i opieki w jednostkach organizacyjnych systemu oświaty w roku szkolnym 2017/2018 i kolejnych, oraz realizowania zadań oświatowych w tych latach szkolnych, są podejmowane zgodnie z nowymi przepisami wykonawczymi. Potwierdza to również art. 307 ust. 2 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (który obowiązuje od 26 stycznia). Przepis ten zdaniem ministerstwa uprawnia do stosowania aktów prawnych oczekujących, tzn. takich, które zostały już ogłoszone w Dzienniku Ustaw, ale jeszcze nie weszły w życie. W związku z tym zagadnienia dotyczące stosowania obecnego imienia, jego wyboru przez organ prowadzący lub zmiany patrona przed 1 września 2017 r., a także po tym terminie, określają przepisy ww. rozporządzenia.
Nowy tryb zmiany imienia i uchylenia nadania imienia
W rozporządzeniu wprowadzone także regulacje przesądzające, w jaki sposób można dokonać zmiany lub uchylenia imienia nadanego przez organ prowadzący. Dotyczy to również zreformowanych szkół i zespołów. Nowa procedura obejmuje 4 kroki:
Krok 1. Ogłoszenie konkursu na imię szkoły (opcjonalnie).
Krok 2. Podjęcie uchwały o uchyleniu lub zmianie imienia.
Krok 3. Złożenie wniosku do organu prowadzącego.
Krok 4. Wydani przez organ prowadzący decyzji o uchyleniu nadania lub zmianie imienia.
Ten tryb dotyczy także możliwości uchylenia nadania lub zmiany odrębnego imienia filialnej szkoły podstawowej.
- Ustawa z 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. z 2017 r., poz. 649).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 18 stycznia 2017 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz.U. z 2017 r. poz. 170).
Zobacz także:
