Nauczyciel, w ramach łączącego go ze szkołą stosunku pracy, zobowiązany jest nie tylko do prowadzenia zajęć dydaktycznych, lecz także do wykonywania innych obowiązków w zakresie realizacji statutowych zadań szkoły. Zobowiązany jest także do udziału w posiedzeniach rady pedagogicznej, gdyż jest to wykonywanie obowiązków w ramach ustalonej tygodniowej normy czasu pracy. Zwolnienie od udziału w posiedzeniu nauczyciel może uzyskać wyłącznie z ważnej przyczyny.
Obowiązkowa obecność nauczyciela na radzie pedagogicznej
Nauczyciel jako członek rady pedagogicznej ma obowiązek brać udział w posiedzeniach tego organu. Nieusprawiedliwienie nieobecności na posiedzeniu to naruszenie jednego z podstawowych obowiązków zawodowych, za które nauczyciel może ponieść odpowiedzialność dyscyplinarną.
Posiedzenia rady pedagogicznej w ramach czasu pracy
Nieobecność na radzie musi być usprawiedliwiona
Jeżeli nauczyciel nie bierze udziału w posiedzeniu rady, to swoją nieobecność powinien usprawiedliwić na takich samych zasadach, jak usprawiedliwia się każdą inną nieobecność w pracy. Brak usprawiedliwienia dyrektor szkoły może postrzegać jego zachowanie w kategoriach naruszenia podstawowego obowiązku nauczyciela. Nauczyciel może za to odpowiadać dyscyplinarnie.
- art. 40 ust. 3 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.),
- art. 6 pkt 1, art. 75 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: rada pedagogiczna

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Opinie czytelników
~sahirr
data: 2020-01-05 10:29:01Problem zaczyna się w sytuacji placówki nieferyjnej która pracuje cały rok 24 godziny na dobę. Np. Internat Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Wychowawcy w takiej placówce zatrudnieni są na podstawie karty nauczyciela. Tacy wychowawcy pracują w soboty niedziele i święta. Ich dni wole wyznaczane są często w środku tygodnia. I co ma zrobić taki wychowawca gdy ma w dniu wolnym od pracy wyznaczony termin rady pedagodicznej ?? Musi na taką rade przyjść ?? Będzie wtedy to jego 6 dzień pracy. Fizycznie podpisuje się na liście obecności. Kilka godzin spędza na radzie pedagogicznej. Czy prawo oświatowe pozbawia takich pracowników prawa do wypoczynku tj. dwóch dni wolnych od pracy ??