Żaden przepis prawa oświatowego nie precyzuje zasad postępowania ze świadectwami, które nie zostały odebrane w wyznaczonym terminie. Świadectwo jest drukiem ścisłego zarachowania, więc zasady postępowania w takiej sytuacji może określać wewnątrzszkolna procedura postępowania z drukami ścisłego zarachowania. Wówczas należy postąpić zgodnie z jej zapisami. Jeśli procedura tego nie określa - należy pozostawić świadectwo w szkole i przechować do chwili odbioru przez osobę uprawnioną.
Nieodebrane świadectwa szkolne należy przechowywać do czasu odbioru
Nieodebrane przez uczniów i absolwentów świadectwa powinny być oddzielnie ewidencjonowane i przechowywane. Dobrym rozwiązaniem będzie założenie teczki z nieodebranymi świadectwami ułożonymi według roczników.
Wychowawca powinien przekazać nieodebrane świadectwa w miejsce wskazane przez dyrektora np. do sekretariatu. Tam należy prowadzić imienną ewidencję wydawanych świadectw i dyplomów. Wynikać z niej powinno, które świadectwa zostały wydane, a które nie.
Pozostające w szkole nieodebrane świadectwa należy archiwizować zgodnie z obowiązującą instrukcją kancelaryjną oraz przepisami w sprawie postępowania z dokumentacją, zasad jej klasyfikowania i kwalifikowania oraz zasad i trybu przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych. Jest to kategoria B50, czyli czas przechowywania nieodebranych świadectw wynosi 50 lat. Wygodnie jest przechowywać je w teczkach dla kolejnych lat szkolnych z załączoną listą zbiorczą.
-
§16 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 28 maja 2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz.U. z 2014r. poz. 893),
-
załącznik nr 2 rozporządzenia ministra kultury z 16 września 2002 r. w sprawie postępowania z dokumentacją, zasad jej klasyfikowania i kwalifikowania oraz zasad i trybu przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych (Dz.U. z 2002 r. nr 167, poz. 1375).
Zobacz także:
- Dokumenty w szkole – obowiązek wydania duplikatu
- Nie można pobierać opłat za udostępnienie informacji rodzicom
- O terminach zebrań rady pedagogicznej decyduje dyrektor szkoły
