Oficjalnym zastępcą dyrektora jest wicedyrektor, który ma obowiązek reprezentować szkołę podczas jego nieobecności. Nie otrzymuje za to dodatkowego wynagrodzenia, chyba że prowadzi za dyrektora doraźne zastępstwa albo godziny ponadwymiarowe.
Nieformalny zastępca dyrektora szkoły może dostać wyższy dodatek funkcyjny
Za zastępowanie dyrektora nie jest przewidziana dodatkowa pensja ani dodatek do niej. O ewentualnym dodatku funkcyjnym lub podwyższeniu obecnego może zdecydować jedynie organ prowadzący.
Podobnie jest z kierownikiem internatu – jeżeli w jego zadaniach mieści się także zastępowanie dyrektora w razie jego nieobecności, to analogicznie nie będzie przysługiwać mu dodatkowe wynagrodzenie. Kierownik prawdopodobnie już ma przyznany dodatek funkcyjny z tytułu zarządzania internatem, który organ prowadzący może podwyższyć w związku z dodatkowymi obowiązkami wykonywanymi w zastępstwie za dyrektora. Zależy to jednak od jego decyzji i zapisów regulaminu wynagradzania ustalanego uchwałą organu.
W praktyce szkoły często wyznaczają „społecznego” zastępcę dyrektora (bez wynagrodzenia). Osobie takiej nie powierza się oficjalnie stanowiska dyrektora, ale nauczyciel taki dobrowolnie i w ramach swojego czasu pracy wspomaga dyrektora w realizacji zadań związanych z prowadzeniem szkoły lub placówki.
- art. 30 ust. 6, art. 35 ust. 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191),
- § 5 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 416).
Zobacz także:
Tagi: dodatek funkcyjny, dyrektor szkoły
