Dyrektor szkoły ma obowiązek zorganizowania opieki dla uczniów nieuczestniczących w lekcjach religii. Zwraca się uwagę, że zadaniem dla direktora szkoły lub dla nauczycieli religii jest otrzymanie deklaracji woli uczęszczania na religię, a nie oświadczenia o rezygnacji z zajęć.
Niezgodne z prawem oświatowym jest działanie dyrektora szkoły polegające na żądaniu od rodziców lub pełnoletnich uczniów oświadczeń o tym, że nie uczeń nie będzie uczestniczył w lekcjach religii. Oznacza to, że dla nauczycieli religii nie przewiduje się również możliwości wpisywania do dziennika nieobecności uczniowi, który nie przedłożył takiego oświadczenia.
Dyrektor szkoły organizuje religię na życzenie rodziców lub uczniów
Przepisy prawa oświatowego wyraźnie wskazują, że lekcje religii nie są obowiązkowe i dyrektor szkoły nie może zobowiązać ucznia do uczestniczenia w nich. Należy także podkreślić, że zgodnie z rozporządzeniem w sprawia warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych szkołach i przedszkolach, dyrektor szkoły organizuje te zajęcia na życzenie rodziców lub na życzenie pełnoletnich uczniów (§ 1 ust. 1 rozporządzenia). Trzeba przez to rozumieć, że jeżeli nikt nie zgłasza życzenia uczestniczenia w religii, zajęcia nie powinny być przewidziane w planie lekcji.
Pisemne oświadczenie dla dyrektora szkoły dla nauczycieli religii
Zgodnie z przepisami dyrektor szkoły wymaga oświadczenia o woli uczestniczenia w zajęciach z religii. Niedostarczenie oświadczenia jest więc dla nauczycieli i direktora szkoły informacją, iż uczeń nie będzie uczęszczał na religię. Tymczasem, w wielu szkołach dyrektor szkoły informuje o konieczności przedłożenia oświadczenia o nieuczestniczeniu w tych zajęciach. Postępowanie to jest niezgodne z przepisami prawa oświatowego. Dyrektor szkoły ani nauczyciel nie może egzekwować obecności na zajęciach, jeżeli uczeń lub rodzice ucznia nie przedstawia oświadczenia o chęci uczestniczenia w nich. Jednocześnie – jeżeli nie wszyscy uczniowie w klasie zadeklarowali wolę chodzenia na religię, to dyrektor szkoły musi zapewnić im opiekę w czasie, gdy pozostali mają lekcję religii.
Podstawa prawna: § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz.U. z 1992 r. nr 36, poz. 155, ze zm.).
Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego
Zobacz także: