Udostępnianie informacji o dzieciach z dziennika elektronicznego jest bezpłatne, co wynika z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji. Ale firmy, które dostarczają oprogramowanie i administrują danymi, przedstawiały analizy prawne dowodzące, że wystarczy, jeśli rodzice będą mieli za darmo dostęp w e-dzienniku wyłącznie do ogłoszeń oraz planu zajęć.
Nie można pobierać opłat za udostępnienie informacji rodzicom
Obecnie obowiązujące rozporządzenie określa, że używanie dziennika elektronicznego ma być bezpłatne dla rodziców. Niektóre firmy korzystają z nieścisłości sformułowania zawartego w rozporządzeniu i twierdzą, że za darmo rodzice mogą korzystać z niego np.: tylko na terenie placówki. Taka interpretacja przepisu jest błędna.
Dostęp do innych informacji o wychowanku możliwy jest już za dodatkową opłatą. Niektóre firmy twierdzą także, że za darmo rodzice mogą korzystać z dziennika elektronicznego tylko na terenie placówki.
Od września 2015 roku nie będzie już żadnych wątpliwości, do ustawy o systemie oświaty wpisano bowiem zakaz wprost: przedszkola nie mogą pobierać żadnych opłat od rodziców z tytułu udostępniania informacji dotyczących ich dzieci, bez względu na postać i sposób przekazywania tych informacji (nowy art. 5g ustawy o systemie oświaty).
ustawa z 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (ustawa podpisana 9 marca 2015 r. przez Prezydenta).
Zobacz także:
