Zgodnie z § 5 ust. 2 nowelizacji rozporządzenia z 19 lutego 2002 r. specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, młodzieżowy ośrodek socjoterapii oraz placówka zapewniająca opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania prowadzą księgę wychowanków.
Nie ma obowiązku prowadzenia księgi wychowanków w internacie
Większość internatów prowadzi księgi wychowanków. Wynika to z nieprawidłowej interpretacji zapisów rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji.
Niezbędne elementy księgi wychowanków
- (imiona) i nazwisko,
- datę i miejsce urodzenia wychowanka,
- numer PESEL wychowanka,
- imiona i nazwiska rodziców (prawnych opiekunów),
- adresy ich zamieszkania,
- adres dotychczasowego miejsca zamieszkania wychowanka,
- datę przyjęcia do placówki,
- datę i przyczynę skreślenia z listy wychowanków,
- nazwę i adres placówki, do której wychowanek został przeniesiony.
Wpisów w księdze wychowanków dokonuje się chronologicznie według dat przyjęcia wychowanków. Jeżeli dziecko, uczeń lub wychowanek nie posiada numeru PESEL, do księgi ewidencji wpisuje się serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.
Statut instytucji decyduje o założeniu księgi wychowanków
Przepisy prawa nie wymagają prowadzenia księgi wychowanków w internacie. Zasady ewidencjonowania uczniów korzystających z internatu powinien określać statut szkoły, przy której działa internat. Może to być księga prowadzona zgodnie z opisanymi wyżej zasadami, ale nie musi.
- § 5 ust. 2 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 19 lutego 2002 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U.nr 23, poz. 225 ze zm.),
- § 42 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 12 maja 2011 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach (Dz.U. nr 109 poz. 631),
- załącznik nr 8 rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z 7 marca 2005 r. w sprawie ramowych statutów placówek publicznych (Dz.U. nr 52, poz. 466),
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. nr 61, poz. 624 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: internat, dyrektor szkoły
