Nie ma podstaw prawnych, aby ograniczać rodzicom termin, do którego powinni przedstawić informację o braku gotowości szkolnej ich dziecka. Jeśli specjaliści z poradni psychologiczno-pedagogicznej stwierdzą, że 6-latek nie jest jeszcze gotowy do pójścia do szkoły, samorząd musi zapewnić mu miejsce w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego nawet we wrześniu. Samorządy dostają na ten cel dotację.
Nawet po wakacjach oddziały przedszkolne muszą przyjąć dzieci 6-letnie
Oddziały przedszkolne w szkołach i przedszkola nie mogą odmówić rodzicom przyjęcia dziecka 6-letniego we wrześniu. Jeśli rodzice dopiero po wakacjach zgłoszą dyrektorom szkół brak gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole, to miejsce dla takiego 6-latka w przedszkolu, oddziale przygotowawczym lub punkcie przedszkolnym musi się znaleźć.
"Nikt nie może odmówić sześciolatkom prawa do przedszkola, nawet jeśli rodzice podejmą taką decyzję po wakacjach. Samorządy nie mają podstaw prawnych, by zakreślać rodzicom termin, do którego powinni przedstawić ewentualną informację o braku gotowości szkolnej ich dzieci" - napisał resort edukacji w komunikacie prasowym.
Rekrutacja do przedszkoli w większości samorządów odbyła się w marcu i kwietniu. Do końca roku szkolnego trwały zapisy do szkół podstawowych. Ministerstwo przypomina w liście do samorządów, że obecne przepisy nie uprawniają do żądania od rodziców dzieci, które nie osiągnęły gotowości szkolnej, w czasie gdy prowadzono diagnozę przedszkolną, do jednoczesnego składania opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej. A to właśnie jedynie ta opinia jest podstawą do odroczenia obowiązku szkolnego przez dyrektora szkoły.
www. men.gov.pl
Zobacz także:
