Leczenie uzdrowiskowe nie zawsze usprawiedliwia nieobecność w pracy, ponieważ tylko w związku z pobytem w szpitalu uzdrowiskowym pracownik otrzymuje zwolnienie lekarskie. Pobyt w sanatorium jest częściowo odpłatny, a osoba pracująca musi w tym czasie usprawiedliwić swoją nieobecność w pracy.
Nauczyciel nie musi otrzymać zwolnienia od pracy na wyjazd do sanatorium
Wyjazd do sanatorium można odbyć w ramach urlopu wypoczynkowego, zdrowotnego lub bezpłatnego. Gdy nauczyciel nie ma on prawa do żadnego z wymienionych urlopów lub nie chce z nich korzystać, dyrektor nie musi udzielać mu zwolnienia od pracy.
Nauczyciele najczęściej wyjeżdżają do sanatorium w czasie urlopu wypoczynkowego. Mogą oni także ubiegać się o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia na ten czas. Jednak samo skierowanie do sanatorium nie uzasadnia jego udzielenia. Nauczyciel musi spełnić wszystkie warunki, o których mowa w art. 73 Karty Nauczyciela.
Jeśli nauczyciel na czas wyjazdu nie może skorzystać ani z urlopu wypoczynkowego, ani z urlopu dla poratowania zdrowia, dyrektor może zgodzić się na urlop bezpłatny (ale nie musi). Swoją decyzję powinien rozważyć w kontekście zapewnienia prawidłowej organizacji pracy przedszkola.
Nauczyciel przedszkola niepublicznego chcący wyjechać do sanatorium może skorzystać z urlopu wypoczynkowego lub urlopu bezpłatnego. Urlop dla poratowania zdrowia nie przysługuje nauczycielom zatrudnionym na podstawie Kodeksu pracy.
-
art. 64, art. 68, art. 73 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.),
-
art. 174 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.),
-
§ 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1632).
Tagi: sanatorium, karta nauczyciela
