O kolejnym podejściu do Lex Czarnek donosi Związek Nauczycielstwa Polskiego. Pierwsze czytanie projektu zaplanowano na 25 października. Ponieważ jest to projekt poselski, konsultacje będą dość ograniczone.
Lex Czarnek 2.0 - podejście drugie do reform oświaty
Niepostrzeżenie do Sejmu ponownie trafiła ustawa nazywana potocznie Lex Czarnek. W jej pierwotnej wersji, po przejściu całej drogi ustawodawczej, została zawetowana przez Prezydenta. Teraz pojawia się ponownie, tym razem jako poselski projekt.
Zgodnie z tym, co mówią twórcy projektu - ma on wzmocnić rolę rodziców i kuratora także w procesie dopuszczania stowarzyszeń i organizacji do działań w szkole. Natomiast środowiska związane z oświatą mają zupełnie inne zdanie. Padają zarzuty, że nowe przepisy będą wiele spraw uzależniały od kuratorskiego widzimisię, natomiast działalność organizacji i stowarzyszeń zostanie mocno ograniczona. To też - zdaniem ZNP - przełoży się na zubożenie oferty edukacyjnej w szkołach publicznych.
Zobacz także: Niezbędna opinia kuratora oświaty na prowadzenie zajęć przez stowarzyszenia i organizacje
Związek Nauczycielstwa Polskiego wskazuje na całą gamę niebezpiecznych zapisów w nowych przepisach. Zarzuca im próbę pozbawienia szkół autonomii poprzez nadmierne uprawnienia dla kuratorów. Nowy-stary projekt, tyle że tym razem poselski, jest niemal tożsamy z ustawą, która nie została podpisana przez prezydenta w marcu.
Dodatkowe oburzenie wzbudziły zapisy dotyczące zmian w edukacji domowej. Niektórzy rodzice decydują się na samodzielną edukację dzieci w domach. Jednak w tym przypadku dzieci i tak zdają egzaminy z podstawowych przepisów w szkole do której na swój sposób są zapisane. Samorządy otrzymują na takich uczniów część subwencji oświatowej by te egzaminy sfinansować.
Zobacz także: Lex Czarnek – więcej możliwości w zatrudnianiu osób niebędących nauczycielami w przedszkolu
Nowe przepisy mają wprowadzać zasadę, że szkoła musi zostawić miejsce dla dzieci uczących się w edukacji domowej. Co znacznie ogranicza miejsce w szkole, a miejsce dla dzieci z edukacji domowej są zarezerwowane i tak naprawdę nikt z nich nie może korzystać.
Dodatkowo wprowadzona ma zostać rejonizacja, a egzaminy kwalifikacyjne dla dzieci z edukacji domowej mają przebiegać pod opieką kuratora. ZNP określa te regulacje mianem zamachu na edukację domową, które pozbawią wiele tysięcy dzieci kontynuowania nauki w dotychczasowej formie. Będą też ciosem dla szkół niepublicznych, które prowadziły taką formę edukacji.
W dniu 25 października przed Sejmem zgromadzili się przeciwnicy Lex Czernek w szkole.
Zobacz także: Szersze uprawnienia kuratora oświaty
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Związku Nauczycielstwa Polskiego - portal znp.pl
