W przypadku nieobecności nauczyciela dyrektor powinien przydzielać innym nauczycielom godziny doraźnych zastępstw lub zatrudnić innego nauczyciela na podstawie umowy o pracę na czas określony. Dyrektor powinien podejmować działania, które umożliwią w całym cyklu kształcenia zrealizowanie minimalnego wymiaru godzin z danego przedmiotu, gwarantujące zrealizowanie podstawy programowej.
Kiedy nauczyciel na zastępstwie może realizować podstawę programową
Prowadzenie zajęć w zastępstwie za nieobecnego nauczyciela zgodnie z rozkładem materiału można zaliczyć do realizacji podstawy programowe wyłącznie wtedy, gdy nauczyciel zastępujący ma odpowiednie kwalifikacje do nauczania danego przedmiotu, z którego prowadzi zajęcia w ramach doraźnego zastępstwa.
Dyrektor przydziela godziny doraźnych zastępstw
Wymagane odpowiednie kwalifikacje
Przepisy prawa wymagają od nauczycieli ukończenia studiów o kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami. Jeśli zatem np. zajęcia prowadzone przez nauczyciela świetlicy w zastępstwie nieobecnego nauczyciela stanowiły realizację podstawy programowej, nauczyciel ten powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje – zgodnie z wymogami wynikającymi z rozporządzenia MEN w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.
Jakie zajęcia w ramach doraźnego zastępstwa
Zasadniczo więc nie ma przeszkód, aby w ramach doraźnego zastępstwa za nauczyciela danego przedmiotu, prowadzenie zajęć edukacyjnych powierzyć np. nauczycielowi świetlicy, jednak powinien on posiadać kwalifikacje do nauczania danego przedmiotu, aby zajęcia te mogłyby stanowić realizację podstawy programowej. W innym przypadku, zajęcia które nauczyciel świetlicy będzie realizował w ramach doraźnego zastępstwa będą miały charakter zajęć opiekuńczo-wychowawczych, a nie zajęć dydaktycznych, wliczających się do podstawy programowej.
- art. 7 ust. 2 pkt 1, 4–5, art. 10 ust. 7, art. 35 ust. 2a ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.),
- rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 1264 ze zm.).
Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Opinie czytelników
~tojabasia
data: 2020-01-31 11:12:48A co w wypadku, gdy nauczyciel przedmiotu ścisłego dostaje zastępstwo na religii i ma zgodnie z żądaniem dyrekcji realizować swój przedmiot? Czy musi? Czy wystarczy, że opiekuje się dana klasą podczas zastępstwa?