Zapewnienie uczniom i nauczycielom bezpiecznych warunków pracy jest jednym z obowiązków, jakie na dyrektora szkoły nakłada ustawa o systemie oświaty. Dyrektor szkoły wyznacza na czas przerw dyżury dla nauczycieli – jest to związane z § 14 ust. 1 w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, mówiącego, że uczniowie spędzają przerwy pod nadzorem nauczyciela. Pełnienie dyżurów wpisuje się w realizowanie zadań szkoły i jest dla nauczycieli obowiązkowe – zgodnie z ustawą Kartą Nauczyciela muszą oni rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły – dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę (art. 6 ust. 1 Karta Nauczyciela).
Kary dyscyplinarne dla nauczycieli, którzy nie stawią się na dyżurze
Dyrektor szkoły wyznaczając dyżury dla nauczycieli nakłada na nich obowiązki związane ze sprawowaniem opieki nad uczniami. Za niestawienie się na dyżurze dla nauczycieli przewidziane są konsekwencje na które wskazuje Karta Nauczyciela.
Konsekwencje dla nauczycieli nieobecnych na dyżurze
Niestawienie się na obowiązkowym dyżurze stanowi podstawę do wyciągnięcia konsekwencji wobec nauczyciela, ponieważ stanowi o uchybieniu obowiązkom nauczyciela. W takiej sytuacji Karta Nauczyciela przewiduje dla nauczycieli odpowiedzialność dyscyplinarną (art. 75 ust. 1 Karta Nauczyciela). Kary dyscyplinarnej nie wymierza jednak dyrektor szkoły.
Kary dyscyplinarnej nie wyznacza dyrektor szkoły
Kary dyscyplinarne dla nauczycieli nie są wyznaczana przez dyrektora szkoły, ale przez komisję dyscyplinarną (art. 76 ust. 2 Karta Nauczyciela). Do kar należą: nagana z ostrzeżeniem, zwolnienie z pracy, zwolnienie z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczycielskim w okresie 3 lat od ukarania oraz wydalenie z zawodu nauczycielskiego (art. 76 ust. 1 Karta Nauczyciela). W przypadku niestawienia się na dyżurze, przy założeniu że zdarzenie to miało charakter incydentalny, a w czasie nieobecności nauczyciela nie wydarzył się jakikolwiek wypadek, komisja dyscyplinarna zwykle decyduje się na naganę.
- art. 6 ust. 1art. 75 ust. 1, art. 76 ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2014 r., poz. 191),
- § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. Nr 6, Poz. 69 ze zm.).
Zobacz także:
