Aktualizacja statutu obowiązuje także szkoły niepubliczne, oczywiście w zakresie, który danej szkoły dotyczy. W roku szkolnym 2016/2017 warto zwrócić uwagę na kilka ważnych zmian, które mogą spowodować zapisy statutu placówki. Nowe zapisy mogą dotyczyć:
Jakie zmiany w statucie trzeba wprowadzić przed nowym rokiem szkolnym
Pamiętając o ogromnym znaczeniu statutu, warto dobrze przemyśleć sposób dbania o to, by był on zawsze aktualny. Przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego trzeba zapoznać się z aktualnymi zmianami w przepisach, aby wiedzieć, jakie poprawki nanieść w statucie. Sprawdź, co należy zaktualizować i jakie konsekwencje wiążą się z brakiem aktualizacji statutu!
Zmiany przed 1 września 2016 roku
1) Usunięcia zapisów dotyczących obowiązku prowadzenia zajęć wynikających z art. 42 Karty Nauczyciela (powinien to być jeden z punktów wśród obowiązków nauczyciela).
2) Usunięcia zapisów dotyczących sprawdzianu szóstoklasisty, w każdym miejscu, w którym się znajdują.
3) Możliwości dostosowania form i metod kształcenia do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów mających trudności adaptacyjne i komunikacyjne związane z wcześniejszym kształceniem za granicą.
4) Wprowadzenia nowego zawodu – należy w statucie (w miejscu, w którym wymienione są zawody, w których kształci szkoła) dodać punkt w brzmieniu określającym nazwę nowego zawodu.
Jakie konsekwencje dla dyrektora wynikają z braku aktualizacji statutu
Jeżeli w trakcie przeprowadzanych kontroli lub w innych okolicznościach okaże się, że statut zawiera błędy, nie jest aktualizowany, konsekwencje poniesie dyrektor szkoły, bo to on jest odpowiedzialny za prawidłowe prowadzenie dokumentacji szkolnej. Wobec dyrektora mogą zostać zastosowane kary dyscyplinarne oraz finansowe, a w sytuacji dalszych zaniedbań – odwołanie ze stanowiska dyrektora.
W sytuacji nieaktualizowania statutu dyrektor szkoły niepublicznej może ponieść jeszcze inne konsekwencje, mianowicie odpowiedni organ wydaje decyzję o odmowie wpisu do ewidencji, jeżeli statut szkoły jest sprzeczny z obowiązującym prawem i mimo wezwania nie został zmieniony.
- ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.),
- rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 20 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej” (Dz.U. nr 100, poz. 908).
Zobacz także:
