Jednostka samorządu terytorialnego zapewnia odpowiednią formę kształcenia uczniowi niepełnosprawnemu. Organizuje dojazd do szkoły najbliższej, która zapewni uczniowi optymalne warunki kształcenia specjalnego – nie zawsze więc będzie to szkoła rzeczywiście położona w odległości najbliżej miejsca zamieszkania dziecka.
Gmina zapewnia bezpłatny transport ucznia z niepełnosprawnością
Obowiązkiem gminy jest zapewnienie uczniom niepełnosprawnym bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej i gimnazjum. Natomiast uczniom z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym – także do najbliższej szkoły ponadgimnazjalnej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 21. roku życia.
Szkoła „najbliższa”, czyli która?
Bezpłatny transport, jak i zwrot kosztów przewozu, przysługują wówczas, gdy wybrana przez rodziców placówka jest placówką najbliższą (np. wyrok Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 28 maja 2008 r.).
Najważniejsze są potrzeby dziecka
Dzieci i młodzież z niepełnosprawnością mają możliwość pobierania nauki we wszystkich typach szkół, zgodnie z indywidualnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi oraz predyspozycjami. Pojęcie „najbliższej szkoły” należy więc interpretować jako możliwość realizacji obowiązku szkolnego zgodnie z zaleceniami określonymi w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego adekwatnie do potrzeb dziecka.
- art. 1 ust. 5, art. 17 ust. 3a, 71bustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256 poz. 2572 ze zm.),
- rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. poz. 1113).
Zobacz także:
Tagi: niepełnosprawni
