Ustawa o systemie oświaty nakłada na dyrektora szkoły obowiązek organizowania zebrań rady pedagogicznej nie rzadziej niż 4 razy w ciągu roku szkolnego. Jeśli zachodzi taka potrzeba, mogą być one również zwoływane częściej. Zebrania powinny być organizowane – oprócz oczywistych terminów takich jak rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, czy klasyfikacja uczniów – także w miarę bieżących potrzeb.
Dyrektor wyznacza termin nadzwyczajnego zebrania rady pedagogicznej
Członkowie rady pedagogicznej mogą wnioskować o zwołanie nadzwyczajnej rady pedagogicznej, np. w przypadku nagłego zdarzenia w szkole. Takie zebranie może również zwołać dyrektor szkoły lub organy zewnętrzne. Ostateczną decyzje co do jego terminu podejmuje dyrektor.
O nadzwyczajnym zwołaniu rady pedagogicznej decydują bieżące potrzeby
Przykładem może być zebranie związane z diagnozą klas pierwszych, najczęściej planowane na połowę października, gdy po kilku tygodniach pracy z nowo przyjętymi do szkoły uczniami należy podzielić się zdobytą wiedzą na ich temat, w tym sytuacją rodzinną i edukacyjną, specjalnymi potrzebami, chorobami przewlekłymi i wynikającymi z tego sposobami pracy.
O terminie rady decyduje dyrektor
W trakcie roku szkolnego może dojść do sytuacji, która w opinii dyrektora lub innego organu szkoły wymaga zwołania nadzwyczajnego zebrania rady pedagogicznej, rozważenia zaistniałej sytuacji, czy podjęcia decyzji. Zebrania rady mogą być organizowane:
- na wniosek organu sprawującego nadzór pedagogiczny,
- z inicjatywy dyrektora szkoły,
- z inicjatywy rady szkoły,
- z inicjatywy organu prowadzącego szkołę,
- z inicjatywy co najmniej 1/3 członków rady pedagogicznej.
Nawet jeśli zebranie organizowane jest z inicjatywy organu innego niż dyrektor szkoły, o jego terminie ostatecznie decyduje dyrektor. To on prowadzi i przygotowuje zebrania rady pedagogicznej oraz jest odpowiedzialny za zawiadomienie wszystkich jej członków o terminie i porządku zebrania zgodnie z regulaminem rady.
- art. 40, art. 42 ust. 2 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572),
- art. 35 § 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 267).
Zobacz także:
Tagi: rada pedagogiczna
