Dyrektor szkoły musi umożliwić uczniom wybór profilu kształcenia

Data: 22-06-2013 r.

Zmiany modyfikujące organizację nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych okazały się trudne do wdrożenia. Dyrektor szkoły musi dostosować organizację pracy szkoły do nowych zasad, co stanowi wyzwanie także dla nauczycieli.

Zmiany, jakim w ostatnim czasie jest poddawana ustawa o systemie oświaty i akty wykonawcze mają na celu podniesienie jakości oświaty w Polsce. Niektóre nowości oświatowe stanowią wyzwanie dla samorządów, dyrektorów szkół oraz dla nauczycieli. Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreśla jednak, że ich wdrażanie jest konieczne, aby system edukacji odpowiadał potrzebom rynku pracy.

Dyrektor szkoły umożliwia drugoklasistom wybór profilu kształcenia

Obowiązujące od września 2012 roku nowości oświatowe wprowadziły regulację, iż uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powinni zdecydować, jaki profil dalszego kształcenia wybierają. Za zagwarantowanie tej możliwości odpowiada dyrektor szkoły.

Nowości oświatowe zakładają, że uczeń drugiej klasy, który wcześniej nie zdecydował się na profil kształcenia, może zrobić to pod koniec pierwszej klasy (w przypadku technikum decyzję tę można podjąć pod koniec klasy drugiej). Deklaracje uczniów powinny trafić do dyrektora szkoły do końca kwietnia – tak aby miał możliwość odpowiedniego zorganizowania pracy szkoły.

Obowiązkowy przedmiot rozszerzony

Dyrektor szkoły musi zapewnić uczniom możliwość wyboru co najmniej dwóch i nie więcej niż czterech przedmiotów, których będą uczyć się w zakresie rozszerzonym – jednym z tych przedmiotów musi być: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

Najczęstszym błędem dyrektora szkoły jest zobowiązanie uczniów do wyboru profilu klasy już na etapie rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej. Nowości oświatowe miały natomiast umożliwić uczniom, którzy po zakończeniu gimnazjum nie są jeszcze pewni, jak będzie kształtowała się ich dalsza edukacja, odłożenia tej decyzji w czasie w celu uniknięcia dokonania niewłaściwego wyboru.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30271 )
Array ( [docId] => 30271 )