Zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom przebywający na terenie szkoły wpisuje się w podstawowe obowiązki dyrektora szkoły (§2 rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa publicznych szkołach i placówkach). W związku z tym – jeżeli okaże się, że prowadzone w placówce prace remontowe nie zostaną zakończone do końca wakacji, a ich wykonywanie może stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub życia, dyrektor szkoły powinien rozważyć przesunięcie daty rozpoczęcia roku szkolnego o kilka dni. Zgodę na takie działanie musi wyrazić organ prowadzący
Dyrektor szkoły może przesunąć datę rozpoczęcia roku szkolnego
Dyrektor szkoły może zadecydować o rozpoczęciu roku szkolnego w późniejszym terminie niż 1 września, jeżeli prowadzone w szkole prace remontowe wydłużają się i nie można zapewnić uczniom pełnego bezpieczeństwa. Zapewnienie bezpieczeństwa wpisuje się w podstawowe obowiązki dyrektora szkoły.
Dyrektor może zmienić termin w porozumieniu z organem prowadzącym
Przesunięcie terminu rozpoczęcia roku szkolnego w szkole jest zgodne z rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego, pod warunkiem jednak, że wszystkie dni wolne od zajęć dydaktycznych zostaną odpracowane w soboty. Zgodnie z §5 ust. 4 rozporządzenia – w szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub rady pedagogicznej oraz za zgodą organu prowadzącego, może ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, pod warunkiem zrealizowania ich w dni, które w zwyczajnych okolicznościach byłyby dniami wolnymi.
Informacja dla rodziców i zapewnienie opieki
Przesunięcie daty rozpoczęcia roku szkolnego nie zwalnia dyrektora z obowiązku zapewnienia opieki dla uczniów. W obowiązki dyrektora szkoły wpisuje się także poinformowanie rodziców i opiekunów o możliwości pozostawienia dziecka pod opieką szkoły w czasie, gdy nie będą odbywały się zajęcia(§6a rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego).
Przesunięcie rozpoczęcia roku szkolnego powinno być ostatecznością
Przed podjęciem decyzji o zmianie daty rozpoczęcia zajęć dydaktycznych dyrektor szkoły powinien upewnić się, że nie istnieje możliwość innego rozwiązania problemu – np. polegającego na wyłączeniu części obiektu z użytkowania do czasu zakończenia remontu.
- §5 ust. 4 i §6a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. Nr 46, poz. 432 ze zm.),
- §2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: dyrektor szkoły, organ prowadzący
