Brak spełnienia tych wymogów jest dla dyrektora podstawą do wstrzymania wykonania uchwały, o czym informuje kuratorium. Kurator stwierdza nieważność uchwały i jest to rozstrzygnięcie ostateczne.
Dyrektor sprawdza zgodność uchwały z podstawą prawną
Dyrektor szkoły powinien sprawdzić, czy uchwała podjęta przez radę pedagogiczną, której przewodniczy, nie pozostaje w sprzeczności z obowiązującym prawem, a jej podjęcie jest zasadne.
Uchwały podejmowane są na podstawie aktów prawnych upoważniających organ wydający i zatwierdzający do regulowania spraw, których dokument dotyczy oraz aktów prawnych określających kompetencje organu wydającego uchwałę.
Podstawę prawną uchwały powinien w każdym przypadku zweryfikować dyrektor szkoły, chociaż tego obowiązku wprost nie zapisano w żadnym akcie prawnym. Jednak to dyrektor zobowiązany jest wstrzymać wykonanie uchwały po stwierdzeniu, że jest niezgodna z prawem, co prowadzi do wniosku, że powinien sprawdzić zgodność z prawem każdej uchwały podejmowanej przez organ kolegialny szkoły.
Przed podjęciem uchwały dyrektor powinien sprawdzić, czy rada pedagogiczna posiada ustawowe upoważnienie do określania spraw, których dotyczy uchwała. Następnie dyrektor sprawdza, czy rada pedagogiczna podjęła uchwałę zgodnie z:
- zachowaniem wymaganych procedur, tzn. na zasadach opisanych w regulaminie rady pedagogicznej,
- zachowaniem właściwego trybu głosowania,
- dochowaniem terminów przewidzianych na wydanie uchwały i właściwym trybie jej podjęcia.
art. 34 ust. 2, 2a i 2b, art. 34 ust. 1, art. 41 ust. 3 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: rada pedagogiczna, dyrektor szkoły
