Praktyki studentów w przedszkolu są organizowane na podstawie porozumienia zawartego między daną uczelnią a placówką. Porozumienie powinno szczegółowo regulować wszelkie kwestie dotyczące organizacji praktyk, w tym:
Dyrektor powinien otrzymać komplet dokumentów przed startem praktyk
Przed przyjęciem studenta na praktyki dyrektor powinien zażądać od niego dokumentów wymienionych w zawartym z uczelnią porozumieniu. Asystowanie nauczycielom podczas zajęć czy ich samodzielne prowadzenie powinno być możliwe tylko po przeszkoleniu studenta w zakresie bhp i po instruktażu stanowiskowym.
-
okres odbywania praktyki oraz jej program,
-
obowiązki leżące po stronie przedszkola, uczelni, jak też praktykanta.
Przed przyjęciem studenta na praktyki dyrektor przedszkola powinien zażądać od niego dokumentów wymienionych w zawartym z uczelnią porozumieniu. Najczęściej student musi przedłożyć skierowanie na praktykę podpisane przez opiekuna praktyk z ramienia uczelni. Porozumienie może również przewidywać dodatkowe obowiązki związane z badaniami profilaktycznymi przed rozpoczęciem praktyki, co może wiązać się z koniecznością przedłożenia stosownego zaświadczenia lekarskiego.
Niezależnie od treści porozumienia student ma obowiązek poddać się badaniom sanitarno-epidemiologicznym, a w związku z tym przedstawić dyrektorowi odpowiednią książeczkę zdrowia.
Dyrektor ma obowiązek zapewnienia praktykantom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w przedszkolu. W związku z tym student powinien odbyć przed rozpoczęciem praktyki wstępne ogólne szkolenie w zakresie bhp – tzw. instruktaż ogólny, mające na celu zapoznanie z podstawowymi przepisami bezpieczeństwa obowiązującymi w przedszkolu, jak również z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.
Studentowi należy również zapewnić instruktaż stanowiskowy, by zapoznać go z czynnikami środowiska pracy i ryzykiem zawodowym. Praktykant powinien zostać poinformowany o sposobach ochrony przed zagrożeniami, które mogą powodować te czynniki, oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy.
-
art. 39 ust. 1 pkt 7, art. 77 ust. 6 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.),
-
art. 2373, art. 2374 w zw. z art. 304 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks Pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.),
-
art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 947),
-
§ 9, § 10 ust. 1, § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860),
-
załącznik – rozdział IV rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2012 r. poz. 131).
Zobacz także:
Tagi: instruktaż stanowiskowy, praktyki
