Każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej i podlega udostępnieniu i ponownemu wykorzystywaniu na zasadach i w trybie określonych w tej ustawie. Każdemu przysługuje, z zastrzeżeniem wyjątków wskazanych w tej ustawie, prawo dostępu do informacji publicznej. Obowiązek udostępnienia danych dotyczy władz publicznych i innych podmiotów wykonujących zadania publiczne, a więc także dyrektorów publicznych szkół i placówek oświatowych.
Dyrektor ma obowiązek udzielenia odpowiedzi na pytania radnego do 14 dni
Radny ma prawo do uzyskiwania informacji o działaniu szkoły publicznej, w tym o wykorzystywaniu środków publicznych, np. na przeprowadzony w szkole remont. Szkoła ma obowiązek udzielania informacji o swojej działalności niezwłocznie, a najpóźniej w terminie 14 dni od otrzymania wniosku w tej sprawie.
Dlatego, jeśli np. radny wystąpi do dyrektora szkoły z wnioskiem o informacje dotyczące remontu szkoły i wydatkowanych na niego środkach, to dyrektor musi taką informację udostępnić.
Informacja publiczna, która może być niezwłocznie udostępniona, jest przekazywana w formie ustnej lub pisemnej bez pisemnego wniosku. Udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Jeżeli informacja nie może być przekazana w tym terminie, to podmiot obowiązany do jej udostępnienia powiadamia o powodach opóźnienia oraz o terminie, w jakim udostępni informację, nie dłuższym jednak niż dwa miesiące od dnia złożenia wniosku.
art. 1 ust. 1, art. 2 ust. 1, art. 4 ust. 1, art. 10 ust. 2, art. 13 ust. 1 i 2 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 782 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: dyrektor szkoły
