Planowanie pracy na kolejny rok szkolny może wymuszać redukcję etatów, dlatego ostateczny kształt arkusza organizacyjnego przesądza o obsadzie kadrowej. To dyrektor jako kierownik zakładu pracy decyduje, ile godzin przydzieli danemu nauczycielowi w kolejnym roku szkolnym.
Dyrektor decyduje o liczbie godzin w arkuszu organizacyjnym
Organ prowadzący – w ramach procedury zatwierdzania arkusza organizacji szkoły – nie powinien ingerować w sprawy personalne wpływając na to, któremu nauczycielowi przydzielono określone godziny dydaktyczne. Planowanie pracy na kolejny rok szkolny należy do obowiązków dyrektora.
Decyzje kadrowe należą do dyrektora
Organ prowadzący nie powinien ingerować w to, jakiemu nauczycielowi przydzielone zostaną godziny przewidziane arkuszem, bo konsekwencją tego jest wymuszenie decyzji kadrowych. Dyrektor szkoły podejmuje zatem wszelkie decyzje związane z zatrudnieniem nauczycieli, w tym przydziałem określonych zajęć nauczycielom.
Arkusz organizacji składa się do organu prowadzącego w terminie do 30 kwietnia danego roku, w formie określonej przez organ prowadzący: papierowej lub elektronicznej. Powinien być opisany, opieczętowany i zarejestrowany w szkole. Należy dołączyć do niego załączniki wymagane przez dany organ prowadzący.
W arkuszu organizacji szkoły zamieszcza się w szczególności:
- liczbę pracowników szkoły, w tym pracowników zajmujących stanowiska kierownicze,
- ogólną liczbę godzin zajęć edukacyjnych finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący szkołę
Organ prowadzący zatwierdza arkusz do 30 maja danego roku. Zatwierdzony arkusz jest podstawą do wprowadzenia zmian w organizacji pracy na cały rok szkolny.
Informacja dla nauczycieli – najlepiej na piśmie
Przepisy nie określają formy przekazania informacji nauczycielom o przydziale zajęć na dany rok szkolny, może więc to być zarówno forma pisemna, jak i ustna. Najczęściej jednak odbywa się to poprzez przekazanie pisemnej informacji danemu nauczycielowi o wymiarze i rodzaju przydzielanych zajęć. Nauczyciel powinien podpisać informację wraz ze wskazaniem daty zapoznania się z nią.
rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. nr 61, poz. 624 ze zm.).
Zobacz także:
