Rozporządzenie ma przede wszystkim ułatwić przyjmowanie do szkół dzieci, nawet w sytuacji, gdy nie mają dokumentów potwierdzających ich poprzednie lata nauki. Przydzielenie do odpowiedniej klasy będzie się w takim przypadku odbywało na podstawie oświadczenia rodzica, bądź osoby sprawującej opiekę nad uczniem.
Dostęp do edukacji dzieci łatwiejszy dzięki rozporządzeniu
Minister Edukacji i Nauki wydał rozporządzenie wprowadzające zmiany w regulacjach poświęconych kształceniu osób niebędących obywatelami polskimi. Odnosi się ono również do uczniów korzystających ze szkół w innych państwach. Zmiana przepisów była niezbędna ze względu na sytuację międzynarodową i ogromny napływ ukraińskich dzieci na terytorium Polski.
Uwzględnienie roli opiekunów
Istotną zmianą jest zastąpienie w obecnych przepisach słów "rodzic ucznia" słowami "rodzic ucznia lub inna osoba sprawująca opiekę nad uczniem". Tak naprawdę jest to istota całego rozporządzenia z 10 marca 2022 r.
Jest to odpowiedź na faktyczną sytuację dzieci uciekających przed wojną. Nie zawsze towarzyszą im rodzice. Jeśli np. przyjadą do Polski z babcią, dostęp do edukacji mógłby być niepotrzebnie utrudniony, gdyby nie ta modyfikacja zapisów rozporządzenia.
Od momentu w życie rozporządzenia, osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem będzie mogła m.in. złożyć oświadczenie o dotychczasowej nauce ucznia w szkole za granicą, złożyć wniosek o przyjęcie do szkoły i domagać się uzasadnienia odmowy przyjęcia, jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce oraz odwołać się od tej decyzji do komisji odwoławczej powołanej przez dyrektora.
Zmiany w oddziałach przygotowawczych
Dodatkowo minister określił liczbę uczniów, które mogą korzystać z oddziału przygotowawczego. Przypomnijmy, że oddziałami przygotowawczymi są specjalne formy organizacyjne tworzone przez dyrektora, przeznaczone dla dzieci przybywających z zagranicy i nieznających języka polskiego. Mają pomóc w asymilacji i we wdrożeniu się do nowego systemu nauczania. Nauka w takim oddziale trwa rok - jednak może być zarówno wydłużona jak i skrócona. Organizowane w oddziale przygotowawczym zajęcia, muszą być dostosowane do potrzeb i możliwości uczniów.
Dotychczasowe przepisy wskazywały limit na poziomie 15 uczniów. Aktualnie liczbę tę zwiększono do 25 uczniów. Biorąc pod uwagę, że największą częścią dzieci korzystających z nauki w takich oddziałach będą dzieci uchodźców, którzy być może zostaną z nami na dłużej, zmieniono także wymiar lekcji języka polskiego z 3 do 6 godzin tygodniowo. Z pewnością takie zwiększenie ułatwi swobodniejsze funkcjonowanie w nowym środowisku.
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 10 marca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw - legislacja.rcl.gov.pl
