Błędy w dokumentacji szkolnej zdarzają się zarówno dyrektorowi szkoły i nauczycielom, jak również pracownikom niepedagogicznym. Wszystkie błędy można poprawiać, pod warunkiem, że korekty i sprostowania będą nanoszone zgodnie z regulacjami przewidzianymi w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia dokumentacji w szkole.
Dokumenty w szkole: pomyłek nie można poprawiać korektorem
Zasady wprowadzania sprostowania do pomyłki popełnionej w dokumentacji szkolnej są określone rozporządzeniem. Niedopuszczalne jest, aby dyrektor szkoły wprowadził inne regulacje. Warto również pamiętać, że żadne dokumenty w szkole nie mogą być poprawiane z użyciem korektora.
Zasad nanoszenia poprawek nie ustala dyrektor szkoły
Dyrektor szkoły nie może wprowadzić wewnętrznych zasad nanoszenia poprawek na dokumenty w szkole, ponieważ kwestię tę reguluje rozporządzenie w sprawie prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji. W rozporządzaniu określono: w jakich dokumentach oraz okolicznościach, kto oraz w jaki sposób może dokonać sprostowania błędu w dokumentacji.
Możliwe jest sprostowanie błędów i oczywistych pomyłek, które pojawią się w: księdze uczniów/słuchaczy/wychowanków czy arkuszu ocen oraz pozostałej dokumentacji przebiegu nauczania i działalności opiekuńczo-wychowawczej.
Dokumenty w szkole nie mogą być poprawiane z użyciem korektora
Czynność sprostowania błędu oczywistej musi być przeprowadzona zgodnie z przewidzianymi w rozporządzeniu zasadami:
- sprostowań dokonuje dyrektor szkoły lub osoba, która popełniła błąd lub omyłkę albo osoba, którą dyrektor szkoły upoważnił do takiego działania
- sprostowania dokonuje się przez skreślenie kolorem czerwonym nieprawidłowych wyrazów i czytelne wpisanie kolorem czerwonym nad skreślonymi wyrazami właściwych danych oraz wpisanie daty i złożenie czytelnego podpisu przez osobę dokonującą sprostowania
(§ 26 rozporządzenia w sprawie prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji)
Opisane zasady są jedynymi obowiązującymi nauczycieli i dyrektora szkoły – dokumenty w szkole pod żadnym warunkiem nie mogą być poprawiane z użyciem korektora. Zastosowanie korektora uznane zostanie za zniszczenie dokumentu.
§ 26 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 2 września 2014 r. w sprawie prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. 2014 r. poz. 1170)
Zobacz także:
Tagi: dokumenty w szkole
