Ustawa o systemie oświaty powierza dyrektorowi szkoły zadania wynikające z funkcji kierownika zakładu pracy dla nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami. Realizując powierzone zadania dyrektor ponosi odpowiedzialność za dydaktyczny i wychowawczy poziom szkoły – ma działać w taki sposób, aby możliwe było osiąganie celów stawianych przed placówką (art. 39 ust. 1 ustawa o systemie oświaty i art. 7 ust. 1 Karta Nauczyciela).
Deklaracje dotyczące realizacji godzin karcianych nauczycieli
Dyrektor szkoły może oczekiwać, że nauczyciele określą dni tygodnia oraz godziny, w których będą realizować tzw. godziny karciane. Obowiązek realizowania godzin karcianych przewiduje dla nauczycieli Karta Nauczyciela, rozlicza się je po zakończeniu semestru.
Dyrektor szkoły musi wiedzieć, jak realizowane są godziny karciane
Sprawując nadzór nad pracą nauczycieli przy jednoczesnym dbaniu o realizację zadań dydaktycznych i wychowawczych dyrektor szkoły ma prawo oczekiwać od nauczycieli deklaracji dotyczących tego, kiedy i w jaki sposób zamierzają realizować godziny karciane. Nieakceptowalna powinna być sytuacja, w której nauczyciele nie informują przełożonego o tym, zamiarach dotyczących wywiązywania się z obowiązków, jakie nakłada na nich Karta Nauczyciela.
Godziny karciane mogą być realizowane nieregularnie
Rozliczenie z realizacji godzin karcianych następuje po upływie półrocza, co jest dla nauczycieli ułatwieniem w planowaniu i organizacji zajęć. Jednak mimo, iż zajęcia nie muszą odbywać się regularnie np. raz w tygodniu, dyrektor szkoły powinien wiedzieć, kiedy i w jaki sposób nauczyciel zamierza wykorzystać godzinę, której obowiązek realizacji przewiduje karta nauczyciela.
Zarówno terminy realizacji godzin karcianych, jak i ewentualne ich zmiany należy konsultować z dyrektorem szkoły. Tylko wówczas możliwe będzie rzeczywiste sprawowanie nadzoru nad dydaktycznym i wychowawczym poziomem szkoły.
- art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz.U. z 2004 nr 256 poz. 2572 ze zm.),
- art. 7 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz.U. z 2014 r. poz. 191).
Zobacz także:
