Przepisy nie regulują kwestii opisanej w pytaniu w odniesieniu do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole. Natomiast jasno precyzują, że liczba dzieci w oddziale przedszkola wynosi nie więcej niż 25. O przyjęciu dziecka w ciągu roku szkolnego decyduje dyrektor (art. 130 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe, § 5 ust. 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji szkół i przedszkoli, § 5 ust. 2 ramowego statutu przedszkola).
Czy przyjąć do przedszkola dziecko w ciągu roku, jeśli grupa liczy 25 osób
Czy jeżeli w trakcie roku szkolnego do oddziału przedszkolnego liczącego 25 osób zostanie zgłoszone dziecko, w związku ze zmianą miejsca zamieszkania, należy utworzyć dwa oddziały czy można kontynuować pracę w grupie 26 osobowej? Sprawdź, co możesz zrobić w takiej sytuacji, aby nie doszło do naruszenia przepisów.
Liczba dzieci w oddziale nie może przekroczyć 25
O ile przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji szkół i przedszkoli regulują zasady postępowania w przypadku zwiększenia liczby uczniów w oddziałach w szkole, to w odniesieniu do oddziałów przedszkolnych nie ma szczegółowych regulacji. Natomiast zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami rozporządzenia w sprawie ramowych statutów oraz obowiązującymi od 1 września 2017 r. przepisami rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji szkół i przedszkoli - liczba dzieci w oddziale przedszkola wynosi nie więcej niż 25. Przekroczenie liczby dzieci w oddziale wiąże się z naruszeniem przepisów.
Możesz skorzystać z dwóch rozwiązań
Zatem dyrektor ma dwie możliwości, aby zorganizować pracę przedszkola zgodnie z przepisami:
1) odmówić przyjęcia dziecka do przedszkola, z uwagi na brak miejsc lub
2) w uzgodnieniu z organem prowadzącym – w trybie aneksu do organizacji – utworzyć dwa oddziały.
Organ prowadzący może również wskazać inne przedszkole/oddział przedszkolny w szkole/inną formę wychowania przedszkolnego, w którym dziecko będzie mogło realizować obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego.
Przekroczenie liczby uczniów w oddziale naraża na zarzut niezgodności funkcjonowania przedszkola z obowiązującymi przepisami.
- art. 130 ust. 2 i 3 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59),
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. nr 61 poz. 624 ze zm.),
- § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 17 marca 2017 w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2017 r. poz. 649).
Zobacz także:
