Szkoły nie mają prawa wydawać zakazu przynoszenia, czy też używania telefonów przez uczniów. Nawet jeżeli założymy, że taką podstawę stwarza np. art. 39 ustawy o systemie oświaty, to wprowadzenie takiego zakazu bywa trudne, jak niemożliwe do wyegzekwowania.
Czy można wprowadzić w szkole zakaz korzystania z telefonów komórkowych przez uczniów
Zasady używania telefonów w szkołach powinien regulować statut – to w ramowych statutach znajduje się dyspozycja umożliwiająca szkołom określenie warunków korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych (tablety, kamery, aparaty itd.) i ograniczenia korzystania z nich. Czy będzie zgodne z prawem wprowadzenie zakazu używania telefonów komórkowych przez uczniów. Sprawdź!
Zakazywać czy nie zakazywać?
W ramowych statutach znajduje się dyspozycja umożliwiająca szkołom określenie warunków korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych (tablety, kamery, aparaty itd.) i ograniczenia korzystanie z nich, np. zakaz ich używania w trakcie zajęć edukacyjnych. Szkoły nie mają jednak prawa wydawać zakazu przynoszenia, czy też ich używania przez uczniów.
Przepisy o zakazie używania telefonów
Niestety nie ma innych przepisów, które w sposób bezpośredni odnosiłby się do korzystania z urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk na terenie szkoły. Niektórzy szukają takich podstaw w ustawie o ochronie danych osobowych, inni w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz kodeksie cywilnym w odniesieniu do ochrony wizerunku. Można spotkać również zarządzenie dyrektora w tej sprawie wydane na podstawie ogólnej normy kompetencyjnej zawartej w art. 39 ustawy o systemie oświaty. Nie ma więc jednolitych podstaw prawnych do wprowadzenia całkowitego zakazu nagrywania i filmowania w szkole.
Tym bardziej, że w świetle przepisów ustawy z 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń, brak jest podstaw, by działanie polegające na nagrywaniu czy robieniu zdjęć w szkole kwalifikować jako wykroczenie. Nie jest to również przestępstwem. Nie ma również przepisów, które wprost regulowały zagadnienie nagrywania innej osoby podczas rozmowy.
Możliwość ograniczenia korzystania z telefonów…
Jeżeli jednak dyrekcja zdecyduje się na wprowadzenie takiego zakazu, to jako podstawę należy przyjąć art. 39 ustawy o systemie oświaty. Zarządzenie ma postać typowego zarządzenia dyrektora. Problemem jest jednak egzekwowanie tego zakazu. Nie można bowiem postanowić o czasowym odbieraniem telefonów lub innych urządzeń. Nie można przyjmować w wewnątrzszkolnych regulacjach zasady czasowego odebrania telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego i jego przechowanie przez nauczyciela lub innego pracownika szkoły.
Możne ewentualnie poczekać do wejścia w życie zmian w związku z reformą oświatową. Tam są zapisy o dostosowaniu zapisów statutów do nowego prawa. Przepisy Prawa oświatowego (nowej ustawy) doprecyzowały zapis dotyczący korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły.
- art. 39 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r poz. 2156 ze zm.),
- rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. nr 61, poz. 624 ze zm.).
Zobacz także:
